Vesnice Triora v italské Ligurii působí jako obří středověká citadela. Malebnou scenérii však poněkud kalí vzpomínky na kruté čarodějnické procesy, které zde kdysi probíhaly. Proč musely nevinné ženy a dívky zemřít?
Pravdou je, že současná Triora a její turistický ruch často vytěží z dávných procesů s čarodějnicemi poslední euro z kapes i toho maximálně spořivého výletníka. V létě se zde dokonce odehrává i hojně navštěvovaný čarodějnický festival.
Kdo může za neúrodu?
Viděno současnou optikou, stále se divíme, jak náboženské tmářství a poblouznění dokázalo organizovat promyšlené justiční vraždy, protože ve své podstatě čarodějnické procesy nebyly nic jiného. Každý takový exces měl ovšem konkrétní spouštěč.
V případě Triory to bylo v roce 1587 špatné počasí, neúroda a následný hladomor. Nebylo to jistě první složité období, kterému museli místní obyvatelé čelit. Nyní se však našel viník. Za všechno mohou čarodějnice!
Smrt v plamenech či vězení
Až z Janova byl do Triory povolán inkvizitor Girolamo del Pozzo. S nadšením, které inkvizitorům většinou nechybělo, dal se do krutého díla. Místní farníci mu rádi vybrali skupinu podezřelých žen. Klíč k takovému výběru? Většinou se jednalo o osobní antipatie.
Soud ještě ani nezačal, když jedna žena podlehla následkům mučení, druhá zvolila smrt vlastní rukou. Brzy začaly hořet i první hranice… Jistou záhadou stále zůstává počet žen, které z těchto čarodějnických procesů vyvázly živé.
Traduje se, že malá skupina obviněných byla odvezena do Janova. Zde se však její stopa ztrácí.
Historikové se shodují na tom, že čarodějnické procesy ve vesnici Triora se staly prologem pro vypořádání se s „čarodějnicemi“ i v jiných místech Apeninského poloostrova.