V temné místnosti sedí u stolu starší muž, který na otrhané listy pergamenu sepisuje něco velmi důležitého. V očích má nepříčetný výraz a neustále se nervózně rozhlíží kolem sebe.
Vypadá, jako kdyby se bál, že do jeho příbytku každou chvíli vrazí nezvaní návštěvníci.
Oním mužem je středověký mnich a vědec Roger Bacon (1214–1294), který je ve své době proslulý zálibou v různých zakázaných vědách. Kvůli tomu je i několikrátmnich vězněn. Jaká tajemství zaznamenává, že ho u toho nesmí nikdo vidět?

Hledá se autor
Teorií o tom, kdo je skutečným autorem Voynichova rukopisu, existuje v současné době nepřeberné množství.
Často se zmiňuje například jméno Rogera Bacona, který prý mohl záhadnou knihu napsat ve 13. století a zaznamenat do ní výsledky svých přísně tajných vědeckých objevů.
Jiní badatelé tvrdí, že autory rukopisu byli alchymisté, kteří se pohybovali na dvoře Rudolfa II. Švýcarský skladatel Hanspeter Kyburz (*1960) je zase přesvědčen, že je kniha obdobou notového partu neznámého hudebníka.
Jiní badatelé mluví o možnosti, že se jedná o záznam tzv. glosolálie (mluveného projevu v neznámém nebo neexistujícím jazyce, jenž bývá v různých náboženstvích považován za dar z nebes-pozn. red.). Která z těchto teorií je pravdivá?

Blíží se Armagedon?
Voynichův rukopis stále patří mezi největší záhady všech dob. „Je jedním z těch tajemství, jejichž neproniknutelnost nám poskytuje ideální prázdné plátno k projekci těch nejexotičtějších obav a tužeb,“ říká britský spisovatel Alan Baker (*1964) a pokračuje:
„Pro někoho není ničím víc než knihou o léčivých bylinách, podle jiných jeho podivné diagramy a vyobrazení neexistujících rostlin zase ukrývají informace děsivého významu.“ Jednou z dalších možností je totiž varianta, že Voynichův rukopis je jakousi zakázanou knihou dávného vědění, která by raději neměla být vůbec studována.
„Máme-li věřit těm, kteří s Voynichovým rukopisem spojují taková pochmurná podezření, pak může den jeho rozluštění znamenat začátek konce lidstva na Zemi,“ říká Baker. Je čtení tajemné knihy nebezpečné?