Domů     Záhady historie
Za opatovickým pokladem do krkonošského Vrchlabí
Mirek Brát
od Mirek Brát 20.7.2021
3.7tis
Vrchlabí je pomyslnou branou do Krkonoš.
53
SDÍLENÍ
3.7tis
ZOBRAZENÍ

Vrchlabí je historické město, které je známé především jako vstupní brána do Krkonoš. Co má však Vrchlabí společného s Opatovicemi nad Labem a Řádem svatého Benedikta? Legendu o pokladu nesmírné ceny!

Novogotický kostel sv. Vavřince ve Vrchlabí. Vrchlabí bylo ve své historii městem s výraznou církevní autoritou. Ukrývá se ve Vrchlabí bájný opatovický poklad?  Vrchlabí je pomyslnou branou do Krkonoš.

Existence města Vrchlabí je ve středověkých pramenech potvrzována především v kontextu církevních záležitostí. Dozvídáme se tak, kdy bylo zřízeno kaplanství, jaká byla provedena změna v personálním obsazení kněžských postů.

Neunikne nám ani vrchlabské probošství benediktinů se samostatným klášterem. Toto probošství bylo pobočkou benediktinského kláštera v Opatovicích nad Labem.

Novogotický kostel sv. Vavřince ve Vrchlabí.

Legenda o pokladu

Bylo to právě tamní opatství benediktinů, které bylo ve 14. století považováno za pohádkově, chce se až rouhačsky říci nekřesťansky, bohatou církevní instituci. Legendu o ohromném opatovickém pokladu pomáhal šířit i Mistr Alois Jirásek ve Starých pověstech českých, kdy nechal zlato a cennosti odkrýt alespoň zraku císaře Karla IV.

Vrchlabí bylo ve své historii městem s výraznou církevní autoritou.

Z Opatovic do Vrchlabí

Legenda o pokladu v Opatovicích nad Labem lákala poberty a dobrodružné povahy všeho druhu. V roce 1415 obsazují areál opatovického kláštera Jan Městecký z Opočna a Oto z Bergova. Poklad však nenalezli. To husité si s hledáním pokladu hlavy nelámali, sudlice pozvedli a klášter pobořili.

Po zániku mateřského kláštera v Opatovicích mizí z historie v roce 1424 i vrchlabské probošství. Někdo si myslí, že opatovický poklad pohltila voda řeky, jiný se snaží racionálně pochopit obavu tehdejších mnichů, kteří se báli ztráty nashromážděného majetku.

Ukrývá se ve Vrchlabí bájný opatovický poklad?

Co by bylo chytřejší, než přemístit včas poklad z poněkud exponovaných Opatovic nad Labem do klidného a trochu i zapomenutého vrchlabského probošství?! Je tak možné, že hledači opatovického pokladu by měli přesunout pozornost právě do Vrchlabí, vstupní brány Krkonoš.

Foto: autor
reklama
Související články
od Pavel Polcar 30.11.2021 80
Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne. Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem. Babylonské zajetí V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen […]
od Pavel Polcar 29.11.2021 215
Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým rozmarům přírody. Lidí díky prosperitě rapidně přibude, a to je ten zásadní problém. Mocné říše už nejsou schopné své lidi uživit, to byl případ i legendární Mayské říše. Mayská říše se rozprostírala na území celého poloostrova Yucatán a protilehlého území až po Tichý oceán, konkrétně v dnešní […]
od Mirek Brát 29.11.2021 1.9tis
O existenci tajných chodeb pod Dunajem, v blízkosti Bratislavského hradu, existuje řada zajímavých indicií v historii i nedávné minulosti. Podle některých badatelů tyto chodby vedly nejen na území rakouského města Hainburku a tamního hradního areálu Heimenburk, ale jedna z větví podzemního systému měla dosahovat až do Vídně. Co víme o údajném tajném spojení Bratislavského hradu […]
od Mirek Brát 26.11.2021 1.4tis
Ve světle nových archeologických nálezů se zdá, že starověká Římská říše měla opravdu dlouhé prsty, které sahaly až hodně daleko na sever. Tajemná opona historie, která odděluje naši současnost od antiky, se zase trochu nadzvedla. Můžeme si tak položit i troufalou otázku: Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?   Polští archeologové učinili senzační […]
od Pavel Polcar 26.11.2021 3.1tis
V nedávné době se archeologům podařilo učinit nebývalý nález, jedná se o pozůstatky skutečně monumentálního komplexu, jenž je odborníky považován za největší a nejstarší dosud objevenou stavbu mayské civilizace. Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven mezi léty 1000 a 800 před naším letopočtem na 1,4 kilometru dlouhém a 400 […]