26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Za opatovickým pokladem do krkonošského Vrchlabí
Mirek Brát
od Mirek Brát 20.7.2021
3.7tis
Vrchlabí je pomyslnou branou do Krkonoš.
53
SDÍLENÍ
3.7tis
ZOBRAZENÍ

Vrchlabí je historické město, které je známé především jako vstupní brána do Krkonoš. Co má však Vrchlabí společného s Opatovicemi nad Labem a Řádem svatého Benedikta? Legendu o pokladu nesmírné ceny!

Novogotický kostel sv. Vavřince ve Vrchlabí. Vrchlabí bylo ve své historii městem s výraznou církevní autoritou. Ukrývá se ve Vrchlabí bájný opatovický poklad?  Vrchlabí je pomyslnou branou do Krkonoš.

Existence města Vrchlabí je ve středověkých pramenech potvrzována především v kontextu církevních záležitostí. Dozvídáme se tak, kdy bylo zřízeno kaplanství, jaká byla provedena změna v personálním obsazení kněžských postů.

Neunikne nám ani vrchlabské probošství benediktinů se samostatným klášterem. Toto probošství bylo pobočkou benediktinského kláštera v Opatovicích nad Labem.

Novogotický kostel sv. Vavřince ve Vrchlabí.

Legenda o pokladu

Bylo to právě tamní opatství benediktinů, které bylo ve 14. století považováno za pohádkově, chce se až rouhačsky říci nekřesťansky, bohatou církevní instituci. Legendu o ohromném opatovickém pokladu pomáhal šířit i Mistr Alois Jirásek ve Starých pověstech českých, kdy nechal zlato a cennosti odkrýt alespoň zraku císaře Karla IV.

Vrchlabí bylo ve své historii městem s výraznou církevní autoritou.

Z Opatovic do Vrchlabí

Legenda o pokladu v Opatovicích nad Labem lákala poberty a dobrodružné povahy všeho druhu. V roce 1415 obsazují areál opatovického kláštera Jan Městecký z Opočna a Oto z Bergova. Poklad však nenalezli. To husité si s hledáním pokladu hlavy nelámali, sudlice pozvedli a klášter pobořili.

Po zániku mateřského kláštera v Opatovicích mizí z historie v roce 1424 i vrchlabské probošství. Někdo si myslí, že opatovický poklad pohltila voda řeky, jiný se snaží racionálně pochopit obavu tehdejších mnichů, kteří se báli ztráty nashromážděného majetku.

Ukrývá se ve Vrchlabí bájný opatovický poklad?

Co by bylo chytřejší, než přemístit včas poklad z poněkud exponovaných Opatovic nad Labem do klidného a trochu i zapomenutého vrchlabského probošství?! Je tak možné, že hledači opatovického pokladu by měli přesunout pozornost právě do Vrchlabí, vstupní brány Krkonoš.

Foto: autor
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 838
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.2tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.0tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 1.9tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.4tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]