Nacházíme je po celém světě. Občas se ale mezi těmito jeskynními malbami objeví něco neobvyklého, co do pravěké doby vůbec nezapadá. Postavy s nezvykle velkýma očima, se svatozáří kolem hlavy, nebo podivné stroje, které vypadají jako létající talíře.
Kde se pravěcí lidé inspirovali k takovým malbám? Malovali je vůbec oni?
KIMBERLY, AUSTRÁLIE
Domorodci tyto jeskynní kresby nazývají Wandjina, jsou staré až 6000 let. Podivné bytosti s velkou hlavou, které dominují obrovské oči, nemají žádná ústa. Kolem hlavy se jim vznáší opar podobný svatozáři. Nebo je to spíše helma skafandru? Podle místní aboriginské legendy tyto postavy přišly z nebes.
HORSESHOES CANYON, USA
Lovci a sběrači procházeli touto oblastí v období 2000 – 1000 let př. n. l. Zůstaly tu po nich artefakty, obydlí, a především skalní malby, které patří k nejstarším v Americe.
Nejznámější plocha kaňonu, The Great Gallery, obsahuje mimo jiné velmi dobře dochované postavy, vysoké až 2 metry. Původní obyvatelé ale příliš nepřipomínají.
POHOŘÍ TASSILI, ALŽÍRSKO
Vedle opravdu malých postav lidí nebo zvířat vysokých jen pár centimetrů zde můžeme najít i podivné, 3 metry vysoké postavy se zdeformovanými lebkami.
Zdejší malby mohou být více než 8000 let staré – pocházejí tedy z doby, kdy Sahara nebyla vyprahlou pouští, jak ji známe dnes, ale z doby, kdy možná nějaká cizí vyspělá civilizace stavěla Velkou Sfingu v Gíze.
JESKYNĚ LASCAUX, FRANCIE
Malby v možná nejslavnější jeskyni zobrazují kromě zvířat, lovců a různých geometrických útvarů také otisky a obrysy rukou. Dlouho se předpokládalo, že jde o magické kresby, které měly podporovat úspěšný lov.
Podle nových hypotéz ale představují vidění lidí v transu, kterého bylo dosaženo rituálem anebo meditací v hluboké tmě. Jeskyně Lascaux zřejmě nikdy nebyla obývána, pravděpodobně sloužila jako kultovní místo.