Na místě zvaném Dobrá voda nedaleko obce Vrčeň pod vrcholem Štědrý najdeme posvátnou studánku s lahodnou vodou, jejíž vznik bývá připisován svatému Vojtěchovi, který se kdysi smiloval nad žíznivým uhlířem.
Kamenné lože
Nedaleko od tohoto místa však najdeme i kámen, na kterém měl svatý Vojtěch odpočívat. V rohu kapličky se v kameni údajně nachází rovněž také otisk světcova těla a podle senzibilů je toto místo zdrojem silné pozitivní energie. Nad posvátným kamenem později vznikla osmiboká kaplička svatého Vojtěcha.
Zkrocení divých psů
S nedalekou obcí Vrčeň je neodmyslitelně spojena další pověst. V roce 992 se zde světec zastavil na své cestě z Říma do Prahy. Tehdy tu ještě žili pohané, kteří na svatého muže poslali psy. Ti mu však neublížili, ale pouze na něj vrčeli.
Přivolání spásného deště?
V okolí se nachází ještě několik dalších míst spojených se svatým Vojtěchem. Kupříkladu nedaleko obce najdeme skalní útvar, kterému se říká kazatelna – a podle některých výkladů zde kázal svatý Vojtěch pohanům.
Tady také proběhl další ze zázraků svatého Vojtěcha, když na vyprahlou zem dokázal přivolat déšť. Tehdy prý nepršelo celých šest let a země byla skutečně suchá jako troud. Vinu na tom údajně měli Vršovci, přidržující se starých, pohanských zvyků.
Vršovci byli úhlavními nepřáteli a odpůrci Slavníkovců.
Ze msty proti nim a proti svatému Vojtěchovi, který byl jejich chloubou, vyřkli nad českou zemí kletbu, takže jí mraky po tak dlouhou dobu neposkytly vůbec žádnou vláhu… Skutečně tak dokázal svatý muž ulevit těžce zkoušené zemi?