Domů     Náboženství a okultismus
Zvláštní stigmata Clary de Bugny: Světice, nebo podvodnice?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 22.11.2021
2.6tis
Z ženy vycházelo tajemné světlo, foto Pixabay
274
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Hlavní aktérkou příběhu je Clara de Bugny (1471–1514). Už od dětství je dívka neobyčejně oddána bohu, vede skromný život a straní se všemu světskému.

Z ženy vycházelo tajemné světlo, foto Pixabay Clara krvácela ze stejných míst, jako Ježíš na kříži, foto Pixabay Otec Herbert Thurston, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Dnes, kdy již známe mnoho podobných případů, zřejmě již nikoho nepřekvapí, že se právě u Clary časem začala objevovat stigmata. Pro tehdejší společnost však šlo o znamení, s nímž si nevěděla rady. K prvnímu projevu stigmat došlo v okamžiku, kdy dívka náhle upadla do transu a na jejím boku se objevila krvácející rána. Že by se snad dívka sama poranila?

Clara krvácela ze stejných míst, jako Ježíš na kříži, foto Pixabay

VINÍ JI Z PODVODU

Bublající krev z rány vytéká v takovém množství, že jsou zaskočeni i odborníci, kteří ji prohlížejí. Za normálních okolností by dívka už musela vykrvácet. To ale není to jediná záhada. Z krve se rovněž line velmi líbezná vůně a i úctyhodný lékař musí prohlásit, že pro tento jev není žádné přirozené vysvětlení.

Někteří dívku viní, že se tajně koupe v drahých aromatických esencích, což je v rozporu s jejím rozhodnutím vést prostý život. Clara přitom vše nese s neuvěřitelným klidem. Později se u ní začnou objevovat stigmata po celém těle.

Když už je tolik vyčerpána tímto zvláštním požehnáním, po její upřímné modlitbě stigmata mizí. Asi rok poté umírá. Na jejím pohřbu se stigmata objevují znovu a tentokrát z nich vyzařuje podivné světlo. Mohly by drahé koupele vysvětlit i tento jev?

Otec Herbert Thurston, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

KDYŽ VĚŘÍCÍ ZÁŘÍ…

„Když byla položena na máry, objevil se obrovský dav lidí, kteří se přišli podívat na svatou Claru. Stigmata na jejím těle stále svítila jakýmsi klidným sálavým žárem. Podle rozšířeného názoru byla prohlášena za svatou.

Mnozí, kteří pochybovali, či dokonce očerňovali jemnou dívku, odcházeli v slzách a smutně se bili v prsa,“ popisuje neobvyklý úkaz anglický otec Herbert Thurston (1856–1939). Bylo světélkování jizev potvrzením svatosti věřící ženy?

Podle dochovaných záznamů z některých silně věřících lidí skutečně vyzařovalo viditelné světlo v podobě paprsků, které bylo tak silné, že pronikalo jejich šatem či dokonce osvětlovalo okolní prostor. V mnoha případech byly tyto osoby později blahoslaveny nebo svatořečeny.

V křesťanské nauce se praví, že jasná záře označuje především andělské bytosti. Existuje mezi vyzařovaným světlem a duchovní úrovní jedince jisté spojení?

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 3.12.2021 1.0tis
Usedají kolem ohně a tiché zaříkávání se mění v hlasité vzývání ďábla. Brzy začne přítomná skupinka nasávat Satanovu moc, aby působila na světě jen zlo a utrpení. Alespoň v to věří inkvizice, která ve středověku roztáčí své krvavé osudí! Obávaný rok 1000 našeho letopočtu je na spadnutí. Ve společnosti panují obavy a panická hrůza – vždyť to musí přijít konec světa! […]
od Mirek Brát 2.12.2021 2.5tis
Vánoce mají oheň jako povinný atribut. Svíčky na adventních věncích, ve svícnech na slavnostní tabuli. Svíčky obyčejně, vonné, tlusté, tenké. Miliony plamenů a plamínků probudí předvánoční čas. Kde jsou kořeny této ohňové předvánoční fascinace? V tradicích i zálibě v otevřeném ohni o Vánocích jsou možná přítomny i rituály pohanské, které souvisejí se zimním slunovratem. Tento svátek si […]
od Eva Soukupová 1.12.2021 2.7tis
V přísně puritánské komunitě v americkém Grotonu byl v letech 1671 a 1672 popsán a prozkoumán děsivý případ posednutí ďáblem. Dodnes pro něj neexistuje uspokojivé vysvětlení, podle některých badatelů je však na vině místní kazatel a jeho projevy.     Elizabeth Knapp je mladá dívka pracující jako služka v domácnosti Samuela Willarda, významného reverenda v […]
od Matěj Soukup 26.11.2021 3.2tis
Na to, jestli se zemřelí dokážou za určitých okolností vrátit v nějaké podobě na krátkou chvíli zpět mezi živé, má každý z nás vlastní názor. Někteří věří, že pokud takového navrátilce ze záhrobí nepřivítáme jako živého, mohlo by to mít ošklivé následky. V Asii proto při tradičním svátku lidé své zemřelé členy rodiny uvítají, jako […]
od Filip Appl 21.11.2021 1.5tis
K zázračným uzdravením dochází podle církevních představitelů poměrně často. Někdy proběhnou zcela mimo pozornost veřejnosti i církve samotné, jindy se z nich ale stanou poměrně podrobně sledované případy. Tak tomu bylo i v roce 2002, kdy měla přímluva u blahoslavené ženy pomoci muži s rakovinou. Jak přesně k tomu došlo? Když v říjnu roku 2002 Španěl Antonio J. Sedano Madrid zjistil, […]