Americká NASA nedávno zahájila nové aktivní snahy směrem k vyslání zprávy o přítomnosti lidstva na Zemi do vesmíru. Řada odborníků před tímto krokem varuje, kvůli obavám, že by vzkaz mohla zachytit vyspělejší nepřátelská civilizace. A nová studie jim dává za pravdu…
Španělský astronom Alberto Caballero (*1991) z Univerzity ve Vigu představil výsledky své studie, v níž si dal za cíl odhadnout počet potenciálních nepřátelských civilizací v našem okolním vesmíru.
Svůj výpočet Caballero založil nejen na astronomických datech, hodil se mu i pohled přímo na Zemi a její historii – konkrétně dějiny invazí.
Spočítal, že mezi roky 1915–2022 došlo k 51 invazím, tedy situacím, kdy jeden stát napadl druhý (Země má oficiálně celkem 195 států – pozn. red.).
Dále si pomohl výpočtem italského astronoma Claudia Macconeho (*1948), který určil, že by se v Mléčné dráze mohlo nacházet 15 785 exoplanet umožňujících vznik a rozvinutí života.
Když vzal v potaz tyto údaje a připojil k nim, kolik potenciálních mimozemských dobyvatelských „národů“, podobných lidstvu, by mohlo umět cestovat vesmírem, dospěl k číslu 4,42, čili zaokrouhleně 4.
Neznamená to však, že by nutně museli na Zemi zaútočit – respektive, ne, pokud by o nás nevěděli!
„Tahle studia by měla sloužit jako odrazový můstek ke globální diskusi o tom, zda je dobrý nápad vysílat rádiové signály a vzkazy do blízkých, zřejmě obyvatelných planet,“ říká Caballero.
Ale bude vůbec NASA chtít s někým diskutovat, nebo ji v cestě za rozesíláním těchto vesmírných pozvánek nemůže nic zastavit?
Pravděpodobnost setkání s takovou nepřátelskou civilizací přirovnává španělský astronom k pravděpodobnosti, že se se Zemí srazí meteorit podobný tomu, po jehož dopadu vymřeli dinosauři. Což, jak víme, není nemožné.
A stačilo by nám k tomu vyslat prý jen asi tak 18 000 rádiových zpráv. Caballero zmiňuje ještě jednu zajímavou souvislost.
Počet invazí na Zemi v posledních 50 letech klesá, zatímco spotřeba energie roste. Aby se tedy nějaká civilizace dostala na technologickou úroveň, při níž by nás mohla ohrozit, musela by k tomu spotřebovat neskutečné množství energetických zdrojů.
V takovém případě by její choutky na dobývání jiných planet mohly opadnout, zkrátka by na to neměla sílu. Ale co bude, až si odpočine? Měla by NASA zvážit všechny okolnosti a raději se zachovat tak, aby v žádném případě nedošlo k naplnění nejčernějšího scénáře?