Na jihozápadě Slovinska, asi 60 km od Lublaně, se na konci dlouhého údolí skrývá unikátní Predjamský hrad. Ten je částečně vybudován před obrovskou jeskyní a částečně přímo ve skále. Slovinsky „jama“ znamená jeskyni a tak jde o „hrad před jeskyní“.
Komplex jeskyní býval obydlen už před dávnými časy, ale dosud z něho bylo prozkoumáno pouze asi čtrnáct kilometrů.
Hrad byl považován za nedobytný a stával se útočištěm před vojenskými vpády. Jinak jeho interiér neskýtal příliš pohodlí. Neustálá vlhkost a chlad nějakému delšímu pobytu příliš nesvědčily. Vždyť jedinou místností, kde bylo možno zatopit v krbu, byla ložnice. Jinak má hrad celkem pět pater a patnáct pokojů.
Přes pověst nedobytnosti se ho přece jen zmocnil jeden loupeživý rytíř v patnáctém století. Tím byl Erasmus Jamský.
KONEC RYTÍŘE
Tomuto loupežníkovi se podařilo zdolat obranu hradu a stal se tak asi na rok jeho nejslavnějším držitelem. Pro svůj úkryt před světem měl pádný důvod.
Při hádce zabil jednoho z příbuzných, císaře Fridricha III. A tak musel prchnout před hněvem císaře. Z dobytého, dobře skrytého hradu, potom podnikal loupeživá přepadení obchodních karavan putujících krajem.
A tak měl císař dost důvodů, aby jej dopadl. Díky zásobování přes spletitý jeskynní systém mohl odolávat císařskému vojsku velmi dlouho, na což byl dostatečně pyšný. Ale na každého jednou dojde.
Stalo se tak v roce 1484 a loupeživého rytíře za úplatek zradil jeho sluha. Jeho smrt byla poněkud potupná.
Tehdejší hrady měly jako toaletu před zdí vysazený přístavek (známý ve světě jako prevét). Byl sice vysoko, ale nešlo o součást opevnění. A když Erasmus navštívil tento přístavek, zřejmě dal sluha obléhatelům znamení. Po ráně z děla tak rytíř místo v boji skončil život neslavně na záchodě.
V současné době je hrad Predjama, včetně jeskynního systému v délce asi 700 metrů, zpřístupněn a stal se turistickým hitem milovníků starých hradů a okolní nádherné přírody.