V historii se této události většinou říká Zázračný déšť Marka Aurelia. Souvisí nejen s římskými legionáři, ale možná i s územím současné České republiky. Pojďme se na onen zázrak společně podívat. Právě probíhá římské tažení proti Germánům severně od řeky Dunaj…
Podle legendy bylo římské vojsko, kterému velel císař Markus Aurelius, obklíčeno početnými barbarskými oddíly. Legionáři bojují statečně, ale ani ten nejlépe cvičený voják se dlouho ohánět mečem nebude, pokud mu bude chybět v polní láhvi voda.
Modlitby pomohly
Prý to bylo taktikou germánských velitelů, odříznout Římany od zdrojů vody. Až umdlí dehydratací jejich trénovaná těla, poradí si s nimi i germánská vojenská kadetka! Legionáři ovšem do boje nasadili tajnou zbraň.
Ne, nebyli to váleční sloni, nejednalo se o katapulty vrhající kamenné střely. Vojáci v nouzi nejvyšší obrátili oči k nebi a modlili se. Za co? Za déšť! Skutečně, brzy se obloha zatáhla a k zemi se spustily šňůry vydatného deště.
Navíc se objevily i blesky, které se záhadně trefovaly jen a jen do germánských bojovníků. Okamžitě zahájený důkladný pitný režim postavil římské vojsko opět na nohy. Hrozící porážku Římané odvrátili. Následoval protiútok a slavné vítězství.
Česká stopa?
Celý zázrak je vyobrazen na sloupu Marka Aurelia v Římě. Badatelé se shodují, že jádro příběhu může být pravdivé. Ostatně, nebylo to poprvé ani naposledy, co se aktuální klima přiklonilo k jedné z bojujících stran.
Antičtí autoři se dokonce zmiňují, že zázrak popsal samotný císař Markus Aurelius ve svém dopise senátu. Bohužel se toto císařské psaní z fronty markomanských válek do současnosti nedochovalo.
Kde se celá událost se zázračný deštěm udála? Uvažuje se zejména o území ovládaném germánským kmenem Kvádů. To zahrnovalo nejen jihozápadní Slovensko, ale i část jihovýchodní Moravy. Mohlo by se však jednat i o soutok řek Moravy a Dyje. Spekuluje se také o soutoku řek Jihlavy a Svratky…