Kamikaze bylo jméno legendárního tajfunu, který ve třináctém století údajně hned dvakrát rozmetal mongolskou flotilu a zachránil Japonsko před invazí. Byla to jen legenda, nebo takový tajfun opravdu v minulosti vznikl?
Jméno božské bouře bylo ve druhé světové válce propagandisticky využito v zoufalé snaze japonského císařství odvrátit vojenskou porážku. Sebevražedné útoky pilotů měly být právě tím božským větrem, který opět zachrání Japonsko.
Flotila v zálivu Imari
V historii je božský vítr tradičně zmiňován zejména v souvislosti s událostmi ze srpna 1281, kdy se mongolská invazní flotila shromáždila v zálivu Imari. Zde byla podle legendy z velké části zničena náhlým tajfunem. Byl božský vítr skutečností?
Pravdou je, že část historiků poukazuje spíše na statečnost japonských vojáků. V oblasti západní části Japonska jsou tajfuny rovněž poměrně vzácné.
Geologie a archeologie
Moderní vědecké závěry učiněné za pomocí geologických sond ovšem naznačují, že se živelní událost v inkriminovaných letech možná opravdu stala. Argumentem jsou specifické vrstvy geologického materiálu i nálezy podmořské archeologie.
Ostatně, již v osmdesátých letech minulého století byly v zálivu Imari objeveny vraky lodí i části vojenského vybavení, které mohlo patřit invazní flotile.
Epilog
Ať už zaúřadoval božský vítr či lépe kombinace japonské vojenské taktiky, které přišla ve správný čas na pomoc i příroda, důsledky neúspěšné invaze byly pro mongolskou říši ve třináctém 13. století velmi vážné.
Ztratila námořní dominanci v oblasti. Zrodil se i mýtus kamikaze. Sázka na božský vítr však japonskému císařství v závěru druhé světové války už nevyšla.