3. dubna 1888: Ve Whitechapelu začíná řádit Jack Rozparovač.
Domů     Podzemní pyramidy Orvieto – Dílo tajemných Etrusků?
Podzemní pyramidy Orvieto – Dílo tajemných Etrusků?
od 13.12.2022
3.0tis
330
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Středoitalský region Umbria je slunným místem, na kterém se snoubí krásná příroda s kulturními památkami. Především Orvieto je oblíbeným cílem turistů.

Ty lákají nejen sopečné vyvřeliny, na kterých město stojí, ale i pozůstatky jedné z nejtajemnějších civilizací historie. Co právě zde vystavěli legendární Etruskové?

Orvietský dům má za sebou opravdu pozoruhodnou minulost. Ostatně stojí na základech ze 13. století a zdejší sklepy se ke skladování využívají už stovky let.

Na počátku 20. století tady dva vychytralí bratři vyráběli padělky etruských soch a později tu měl keramickou dílnu známý italský výtvarník Ilario Ciaurro. Nyní má dům nové majitele, kteří jsou rozhodnuti pořádně prozkoumat jeho sklepení.

Když objeví dosud neznámé zasypané schody, přivolají odborníky, kteří začnou prostory postupně odkrývat.

Objevují další prostory s několik metrů silnou vrstvou sypkého materiálu, složeného ze střepů hliněných nádob, úlomků šperků a dalších artefaktů pocházejících s největší pravděpodobností z doby kolem 6. století před Kristem. A to není vše.

Následně se totiž podaří odkrýt zvláštní, dolů se rozšiřující stavbu, která nápadně připomíná pyramidy. Kde se vzala a k čemu mohla sloužit?

Podzemní prostory pod Orvietem jsou stále odkryté jen částečně. Pyramidy jsou propojeny chodbami. Archeolog Claudio Bizzarri věří, že největší objevy na badatele teprve čekají. Orvietto má za sebou bohatou historii. Skála, na které stojí, je protkána tunely. K čemu podzemní prostory sloužily? Jde skutečně o zasypané hrobky, které stále ukrývají neznámé ostatky? Podzemní prostory v italském Orvieto.

ODKAZ MINULOSTI 

Je jich tam pět!

Pohled na městečko Orvieto posazené do skal, kterému vévodí románsko-gotický dóm, je skutečně impozantní.

Badatelé, kteří sem míří, však nevyhledávají sluncem zalité scenérie, ale spíše temné podzemní chodby, hrubě opracované jeskyně a vytrvalý zvuk kapek dopadajících na studený kámen.

Pod Orvietem totiž vedou skrz sopečnou horninu celé labyrinty tunelů, chodeb a jeskyní, z nichž mnohé jsou staré více než 2500 let. Právě takové stáří přisuzují vědci také nalezené podzemní pyramidě. Ta navíc podle všeho není jediná.

„Předpokládáme, že se pod městem nachází pyramid celkem pět. Zatím jsme se ale prokopali jen do dvou,“ řekl před časem italský archeolog Claudio Bizzarri, který se na výzkumu podílí. Proč vědcům nepomáhá ani to, že vědí, kdo pyramidy vytvořil?

Archeolog Claudio Bizzarri věří, že největší objevy na badatele teprve čekají.
Archeolog Claudio Bizzarri věří, že největší objevy na badatele teprve čekají.

KDO ZA TÍM STOJÍ?

Národ plný otazníků

Mezi 9. a 1. stoletím před naším letopočtem obýval území dnešního Toskánska v Itálii národ, o kterém se zatím badatelům nedaří zjistit dostatek informací.

Etruskové, jak byli nazváni, podle všeho výrazně ovlivnili kulturu antického Říma, a někteří badatelé dokonce věří, že právě po nich převzali Římané mnohé své znalosti. Ohledně původu Etrusků existují dva hlavní názorové proudy.

Ten první pracuje s předpokladem, že šlo o etnikum, které na území Itálie přicestovalo z východu a které mohlo původně pocházet třeba z Malé Asie nebo z některého řeckého ostrova – třeba z Kréty, na které o pár stovek let dříve zanikla neméně tajemná minojská civilizace.

Druhá hypotéza pracuje s možností, že šlo o skutečně původní obyvatele oblasti. Národ, který se jednoduše vyvinul z pravěkých kmenů žijících na tomto místě.

Podzemní prostory pod Orvietem jsou stále odkryté jen částečně. Pyramidy jsou propojeny chodbami.
Podzemní prostory pod Orvietem jsou stále odkryté jen částečně. Pyramidy jsou propojeny chodbami.

VĚDA VS. SPEKULACE

Poznatků přibývá

Nedostatek informací o Etruscích nahrává i odvážnějším tezím. Třeba známý švýcarský záhadolog Erich von Däniken (*1935) přišel s názorem, že Etruskové byli nějak propojeni s mimozemskými bytostmi, které měly kdysi navštívit naši planetu.

Nález prazvláštních pyramid pod Orvietem takové tezi ostatně jen nahrává. Pyramidy mohly být podle některých záhadologů chrámy, ve kterých byly tyto bytosti uctívány, nebo dokonce pohřbívány.

Archeologové, kteří v Orvietu pracují, se ale samozřejmě drží vědeckých tezí. Podle nich sice opravdu mohlo jít o hrobky, nicméně pouze o hrobky významných členů společnosti.

Ve hře je pak i možnost, že šlo o zvláštní prostory sloužící ke skladování obilí nebo nějakých dalších potravin. V takovém případě ale není jasné, proč by je Etruskové zasypávali.

Podaří se záhadě přijít na kloub, až se archeologové dostanou s průzkumem na samé dno stavby?

K čemu podzemní prostory sloužily? Jde skutečně o zasypané hrobky, které stále ukrývají neznámé ostatky?
K čemu podzemní prostory sloužily? Jde skutečně o zasypané hrobky, které stále ukrývají neznámé ostatky?
Foto: shutterstock.com
Související články
od 3.4.2025 70
Začátkem února 2013 posílá ruský soud na 11 let do pracovního tábora pětačtyřicetiletého Konstantina Rudněva, muže, který se podle obžaloby dopustil prodeje drog, překupnictví a omezování osobní svobody... Jeho odsouzení přichází po dlouhých peripetiích. Minulost Konstantina Rudněva je podle všeho plná odporných deliktů, do nichž jsou zapojeny důvěřiví st
od 2.4.2025 1.5tis
Na pustinu lemovanou zčernalými balvany dopadají žhavé sluneční paprsky. Perseus míjí mrtvé jezero a otírá si z čela slaný pot. Když v dáli uslyší cosi zasyčet, rychle se otočí a podívá se do svého vyleštěného štítu... Kdyby totiž pohlédl Meduse, kterou se právě chystá zabít, přímo do tváře, na místě by stejně jako jeho předchůdci zkameněl. Jen co se k ně
od 1.4.2025 2.1tis
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“ zní všem v uších její děsivá slova. Na mladé ženě je patrné, že necítí sebemenší výčitky svědomí. Jako by si ani neuvědomovala, že brát lidské životy je špatné. Věřila snad, že ji někdo vedl, snad sa
od 1.4.2025 2.7tis
„Trhá si vlasy a rozdírá si nehty obličej, přijeďte rychle!“ zní roztřesený hlas v telefonu. Vyděšené dítě volá v roce 2013 na dánskou policii o pomoc své matce, kterou cosi napadlo. Na místo jako první dorazí policista Mikkel Bøgh, jehož bezprostřední reakce později vyvolá vlnu kritiky i zasloužený údiv.  Kjelde Hemmeer, která se zmítá na podlaze pod pos
od 31.3.2025 3.0tis
Na zámek Saint Germain se sjíždějí kočáry, ze kterých vystupují honosně oblečení lidé zakrývající si tváře maskami. Celou společnost nakonec činí sotva patnáct lidí, mezi kterými nechybí ani urozená madame de Montespan, o které se šeptá, že byla milenkou samotného francouzského krále. Právě ona patří k nejváženějším členům satanistické sekty, která se na různých místech schází pravidelně, aby prov
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz