Měňavý opál je relativně nebezpečným kamenem, který vstřebává a umocňuje všemožné energie, s nimiž se dostane do kontaktu. Díky tomu může podporovat dobro a přitahovat pozitivní události, ale stejně tak může svého nositele i nepříjemně zatížit negativy.
Nezřídka jsou k slyšení příběhy lidí, kterým nošení opálu přineslo nemoc. Podle esoteriků je skutečně možné, aby k něčemu takovému došlo. Údajně je to proto, že opál má schopnost zesilovat energie, které si v sobě neseme.
Pokud v sobě tedy člověk přechovává nějaký psychický blok či trauma, opál může zesílit jeho vliv natolik, že se rozvine až do podoby fyzické nemoci. Není ovšem potřeba kvůli tomu opál zavrhovat, jen je nutné sledovat, jak na vás působí.
Byla by totiž škoda přijít o jeho pozitivní vlivy. A že jich není málo!
Po fyzické stránce je možné schopnosti opálu využít ke stabilizaci metabolismu a zmírnění horečnatých stavů a epilepsie. Výrazně také podporuje detoxikaci organismu a pomáhá tělu zbavovat se pozůstatků starých neduhů.
Opálovou vodu (tedy vodu, v níž jsme přes noc nechali ležet opál) lze úspěšně zevně aplikovat jako prostředek na čištění a regeneraci pleti.
Daleko mocnější je však tento kámen v oblasti duchovna. Dokáže totiž probouzet pravou vnitřní podstatu člověka a umožňuje svému nositeli naplno využívat intuici.
Opál používaný jako talisman by vám měl pomoci vyzdvihnout výjimečné stránky vašeho charakteru a nechat je rozkvést.
Coby dobrý služebník se může projevit u osob, které touží okusit zkušenost s tajuplným astrálním cestováním, kdy prý duše opouští tělo a může se nezávisle na něm libovolně pohybovat.
Neméně platný ale bude pro umělce, jimž dodává inspiraci a zažehá v nich kreativitu.
Pro duši i pro vlasy
Pokud se cítíte svázáni pravidly a stereotypem, vězte, že právě opál je kamenem spontánnosti. Říká se, že pokud člověk z nějakého důvodu cítí vnitřní potřebu zapracovat na svém charakteru, při výběru drahého kamene instinktivně sáhne právě po jiskřivém opálu.
Zdá se tedy, že nepřitahuje jen pozornost oka, ale i duše. A propos, když jsme u těch očí, ve středověku se opál používal k léčbě zrakových postižení. Věřilo se také, že brání šedivění vlasů. Ženy proto v obavách o budoucnost barvy své hřívy nosily opálové náušnice.
S opálem se musí zacházet opatrně, je totiž v tomto ohledu velmi specifický. Jako jeden z mála kamenů obsahuje nezanedbatelné procento vody, což z něj dělá doslova křehké zboží.
Při nadměrném vystavování slunečním paprskům nebo příliš vysokým teplotám může prasknout.
Rovněž vinou vysokého obsahu vody opál vykazuje tendenci vázat na své vnitřní struktury nečistoty přenášené vlhkostí, což postupem času způsobuje nevítanou trvalou změnu barvy kamene.
Majitelé tohoto minerálu by tak měli zabránit kontaktu svého talismanu s vodou, aby ji do sebe kámen zbytečně nevstřebával ještě víc. Čištění se tedy doporučuje poněkud netypicky hadříkem napuštěným běžným stolním olejem.
Následně je potřeba opál vyleštit suchou měkkou tkaninou. Krása a vlastnosti opálu však za tu trochu nadstandardní péče stojí.