Upoutávka ×
Čtvrtek, 3. dubna 2025
3. dubna 1888: Ve Whitechapelu začíná řádit Jack Rozparovač.
Domů     Ztracený v čase. Tajemný případ Edwarda Allena Oxforda
Ztracený v čase. Tajemný případ Edwarda Allena Oxforda
od 27.1.2023
3.4tis
364
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1918 je v Antarktidě zachráněn muž jménem Edward Allen Oxford poté, co dlouhé dva roky přežíval v extrémně nehostinném prostředí.

Nejenže je bez jakéhokoliv vybavení, navíc svým zachráncům tvrdí, že od jeho zmizení uplynulo pouhých šest týdnů a že je prožil na tropickém ostrově. Mluví pravdu, nebo jen blouzní?

Oxford přežil potopení lodi i mrazivou Antarktidu. Jak něco takového dokázal? „Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to. Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například. Pátraní po starobylém ztraceném městě Dawleetoo.

Příběh začíná v roce 1916. U pobřeží Antarktidy v souostroví Jižní Shetlandy torpéduje německá ponorka obchodní loď Spojenců, která se velmi rychle potopí.

Všichni jsou přesvědčeni, že v mrazivých vodách nemohl nikdo přežít, a stejně tak věří, že je ztracen i celý náklad lodi – na západní frontu vezla jídlo a léky.

Jenže o dva roky později je na bezejmenném malém ostrůvku u západního pobřeží Antarktidy objeven muž, který tvrdí, že potopení lodi jako jediný přežil! Mohl dotyčný už v této chvíli lhát? Prohlásí se za občana Velké Británie jménem Edward Allen Oxford.

Když se ho jeho zachránci vyptávají, jak dokázal tak dlouho přežít na doslova prázdném zmrzlém ostrově, nechápe, čemu se diví.

„Vždyť jsem tu jen asi šest týdnů,“ odpoví prý. Loď ale byla podle všech zpráv skutečně potopena o dva roky dříve. Co se tedy v ledové pustině odehrálo?

„Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to. Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například.
„Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to. Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například.

Kam zmizel ostrov?

Oxford vzápětí zachráncům vysvětlí, že na malý ostrůvek zabloudil ve snaze ulovit si něco k jídlu. Těch šest týdnů prý prožil na blízkém větším ostrově. V ten moment jsou si jeho posluchači téměř jistí, že se zbláznil.

Za malým kusem země, kde se v těch okamžicích nacházejí, je totiž už jen oceán. Dokonce se posléze vypraví směrem, který jim Oxford ukáže, žádný ostrov ale nenaleznou.

Jako by to nestačilo, Oxford tvrdí, že neměl problém přežít, protože na ostrově je teplé, až tropické podnebí a hustá vegetace se spoustou zvěře! Námořníci už mu nevěří ani slovo. Jenže stále nedokážou nijak vysvětlit, jak tedy muž dva roky přežil.

Po návratu do civilizace prohlásí odborníci Oxforda za blázna a je poslán do zotavovny v Novém Skotsku. Protože jeho přežití stále představuje záhadu, je pečlivě sledován, díky čemuž je dnes jeho příběh známý. Mohl mít prostě štěstí? Nebo jde ještě o něco jiného?

Oxford přežil potopení lodi i mrazivou Antarktidu. Jak něco takového dokázal?
Oxford přežil potopení lodi i mrazivou Antarktidu. Jak něco takového dokázal?

Záhada jménem Quatria

Během pobytu v zařízení se Oxford zamiluje do jedné z ošetřovatelek jménem Mildred, patřící ke Kanadskému armádnímu zdravotnickému sboru.

Poté, co je po 18 měsících propuštěn, se s Mildred vezmou a odstěhují se do kanadské provincie Quebec, kde má Oxford bratrance. Nějakou dobu pracují na farmě, později vezme Oxford zaměstnání lesníka.

Často je kvůli novému povolání pryč, své ženě proto posílá dopisy. Kromě vyznání lásky a příběhů z dřevorubeckých táborů v nich často vzpomíná na dobu, kterou prožil v Antarktidě.

Ačkoliv o svém zážitku už veřejně nemluví, stále trvá na svojí verzi – žil prý v tropickém ráji, který nazývá Quatria.

Mildred během života údajně obdrží zhruba dvě stovky dopisů, v nichž Oxford popisuje zvláštní ostrov a líčí nejrůznější detaily. Není jasné, zda mu jeho žena věřila, dopisy si ale pečlivě schovávala. Proč Oxford na Antarktidu stále vzpomínal?

Co odhalí dopisy?

Když na konci 40. let minulého století Oxford i Mildred zemřou, zmíněný bratranec zdědí jejich dům a jeho rodina v něm žije dalších více než 50 let. Druhá část celého příběhu pak začíná před několika lety.

Právě pozdější majitelé totiž záhadu Oxfordova přežití vynesou na světlo, a to poté, co při rekonstrukci v domě objeví sbírku jeho dopisů!

V podkroví starého domu naleznou dřevěnou skříňku, obsahující desítky psaní, často s popisem vzdálené Antarktidy. Okamžitě se o historii svého domu začnou zajímat, a dokonce se jim podaří kontaktovat britské námořnictvo.

„Byl námořníkem na obchodní lodi, která byla torpédována. Bez racionálního vysvětlení svého přežití ho zachránili až o dva roky později,“ je jim údajně sděleno. Rovněž jsou upozorněni, že Oxford byl blázen. Má námořnictvo pravdu?

Záhadné zjevení a konspirační teorie

Rodina se rozhodne zveřejnit obsah dopisů a zejména z některých úryvků mrazí. Oxford v nich například popisuje záhadné zjevení, které spatřil v dřevorubeckém táboře. „Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to.

Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například.

Navíc tvrdí, že stejnou entitu pozorovali i při oné osudné plavbě u Jižních Shetland a že ho právě ona zachránila z potápějící se lodi!

„Nebyl to žádný vítr, co nás zaválo tak daleko na jih, přestože to oficiální zprávy tvrdí, a rozhodně nebyla náhoda, že nás ta německá ponorka našla a potopila.

O skutečné jižní frontě války nesměl nikdo mluvit, jinak byl prohlášen jako já za blázna, ale můžu tě ujistit, že nás tehdy potopili, abychom neobjevili tajnou železnici přes jižní pól,“ tvrdí Oxford v jiném dopise. Viděl snad v Antarktidě něco, co neměl? Kdo nebo co je Anthuor?

Z dopisů vznikne kniha

Oxford dále tvrdí, že tuto skrytou železnici vybudovali Rusové už v roce 1830, aby měli přístup k „tomu“, co tam nalezli. Co by to ale mělo být, Oxford nikdy v dopisech nevysvětlí, je ale možné, že jeho žena jeho pravdu znala.

„Je tu stále tolik toho, co jsem ti ještě neřekl. Musím ti vysvětlit, jak jsem se k té nešťastné cestě vůbec dostal a co se stalo, když nás Němci našli. Pokud je Bílý jelen nablízku, můj úkol bude brzy u konce,“ končí jeden z dopisů naznačením další záhady.

Jsou psaní jen důkazem Oxfordova bláznovství? Majitelé domu jsou dopisy tak fascinováni, že jeden ze členů rodiny nakonec vydá knihu Ztracené knihy Quatria.

Z velké části má být založena právě na Oxfordových dopisech a popisuje příběh ztracené dávné civilizace, o jejíž existenci věděli jen někteří odvážní objevitelé, kteří zkoumali Antarktidu. Mohou být některé části knihy pravdivé? A bez ohledu na všechny další informace – jak vysvětlit Oxfordovo přežití?

Pátraní po starobylém ztraceném městě Dawleetoo.
Pátraní po starobylém ztraceném městě Dawleetoo.

Zmizení britského objevitele

Britský objevitel Alfred Isaac Middleton zmizí na konci 19. století v džungli na Sumatře a už ho nikdy nikdo nespatří.

Má tam pátrat po starobylém ztraceném městě Dawleetoo a ačkoliv má za sebou již několik náročných expedic po celém světě, tato je nejspíš nad jeho síly. Město má ležet v blízkosti jezera Lop Nur, které je dnes již úplně vyschlé.

Právě v této oblasti se údajně Middleton ztratil. Slavný Smithsonův institut v USA údajně ale vlastní dokumenty dokazující, že před svým zmizením v okolí jezera nalezl jakýsi poklad, pocházející právě z města Dawleetoo!

Muž jménem John Hargreaves v nich totiž tvrdí, že Middletonova expedice byla úspěšná a město v džungli objevila.

Hargreaves je údajně Middletonovým zástupcem. Když dorazí do města Dawleetoo, naleznou v něm prý mapu ke zlatému pokladu se sochou ženy vyrobenou v bájné Atlantidě.

Jenže Middleton je vzápětí zajat domorodci, v zajetí brzy zemře a mapa zmizí spolu s jeho tělem. Hargreaves má po pokladu v pozdějších letech znovu pátrat, zda ho ale objeví, dokumenty neuvádějí.

Je celý příběh smyšlený, nebo se v hloubce džungle na Sumatře stále ukrývá ztracené město?

Foto: shutterstock.com, youtube.com, facebook.com, wikimedia.org
Lokalita:
Související články
od 3.4.2025 1.1tis
Malý Chris vylézá z vany, ještě v županu běží do obývacího pokoje a pouští televizi. Dávají zprávy a chvíli se neděje nic zvláštního. Dokud se moderátor neobrátí přímo na něj a neřekne: „Ahoj, Chrisi.“ Chlapec sebou škubne úlekem. Obraz přeskakuje a moderátor opakuje stále dokola: „Ahoj, Chrisi.“ Má snad chlapec halucinace? Je to nějaká noční můra? Nebo skutečnost? Poznat pravdu je těžší, než se z
od 2.4.2025 1.5tis
V západoafrické Gambii je rozšířena legenda o podivném zvířeti označovaném jako Ninki-Nanka. Kryptozoologové souhlasí jen částečně. Proč? Podle nich se nejedná o legendu, ale o zvíře z masa a krve, které však současná věda zatím nepoznala. Matoucí ovšem je, že se prý nápadně podobá čínskému mytologickému drakovi.   U místních obyvatel vyvol
od 2.4.2025 2.0tis
Pracovníci národního ústavu pro mořské savce v americkém San Diegu v roce 1984, poslouchají mumlání vycházející z nádrže velryb a delfínů, které zní jako rozhovor dvou lidí někde hodně daleko.  Jednoho dne se z nádrže vynoří zmatený potápěč. „Kdo mi řekl, abych vylezl ven?“ Nikdo takový pokyn nevydal. Pak si muž uvědomí, že hluboký hlas, který několikrát
od 2.4.2025 2.2tis
Asi dvoumetrový hominid s tělem pokrytým hustou srstí se nejvíce blíží chybějícímu evolučnímu článku mezi člověkem a opicí. Skrývá se v divokých lesích a horách na různých místech planety pod různými jmény. V Severní Americe mu říkají bigfoot nebo také seskveč. Jeho existence nebyla vědou nikdy uznána. Ale důkazy se neustále hromadí. Seznamte se s těmi nepřesvědčivějšími… [gallery ids="110814,1
od 30.3.2025 2.8tis
Brazilská mytologie je zaplněna podivnými kreaturami. Mnoho bájných příběhů se týká povodí Amazonky. Není divu, protože tato oblast je stále v centru pozornosti zoologů a spoléhají na ni i kryptozoologové. Občas se zdá, že některá stvoření připlavala z mytologie do reality. Příkladem je tajemné zvíře pojmenované holadeira. Výskyt kryptidního kytovc
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz