Londýn, rok 1661. Řezník Lawrence Cawthorn se choulí pod peřinou. Za okny je slyšet ševelení Newgateského trhu. Tělem Lawrence zmítá zimnice. Nemá příbuzné – jen bytnou, která mu nosí jídlo a čistou vodu. Po několika dnech nemoci najde bledého Lawrence už jen netečně ležet.
Přiloží hlavu k řezníkovým ústům – zdá se, že nedýchá. Tep je neznatelný.
1. Prohraný boj s časem
Namísto nad postelí se tak jeho známí brzy sklánějí nad rakví. Hrobník zahazuje díru, lidé se smutně rozcházejí. Jenže vtom se zespod ozve tlumený výkřik a rány! „Proboha, kopejte, rychle!“ popohání všichni hrobníka. Osvobození ale trvá příliš dlouho.
Když se podaří rakev vytáhnout a otevřít, leží v ní již doopravdy mrtvý Lawrence. Hlavu a ruce má zhmožděné a zakrvácené marným bojem se dřevem. Rubáš má úplně roztrhaný.
2. Mrtvá dvakrát obživne!
Statkářka Blundenová z jihoanglického městečka Basingstoke se roku 1674 sesune přiopilá k zemi. Její manžel William Blunden je obchodník, tou dobou na cestě do Londýna. Služebná utíká k lékárníkovi pro tinkturu na uklidněnou.
Jenže madam po ní leží jako bez duše! „Předávkovala se, je mrtvá!“ zhrozí se lékárník. Tělo paní Blundenové je studené. Večer po pohřbu se nesou zvěsti, že na hřbitově straší.
William se právě vrátil a dojdou mu souvislosti – manželku nechá ihned exhumovat. Rakev je zevnitř poškrábaná a žena potlučená. William nechá rakev venku – a s ní i hlídku dvou mužů. Jenže se spustí liják. Dvojice rakev zapečetí a jde se schovat.
Ráno, již opravdu mrtvá manželka, má ruce rozedrané do krve a nehty servané v marném boji.
3. Pravdu odhalí až bratr
V roce 1871 odjíždí z jedné ze tří indických vesnic, které se časem spojí v Kalkatu, Moore Chewová. Vrací se do Anglie. V koloniálním domku nechává adoptivní dceru, 17letou Mary Norah Bestovou. Má se o ni starat anglický lékař. Jenže tomu jde jen o majetek.
„Příčinou smrti byla cholera,“ konstatuje chirurg. Ve skutečnosti dívku otrávil! Roku 1881 zavítá do Kalkaty Moořin bratr. Nechá rozpečetit hrobku Mary. Víko rakve i hřebíky leží na zemi. A v rakvi sedí mrtvá Mary v rozedraném rubáši!
4. Děťátko se ještě hýbalo!
Píše se rok 1901. Nad čerstvým hrobem paní Bobinové v anglickém Leicesteru pláče muž. Těhotná žena se vrátila z Afriky nakažená žlutou horečkou. Zemřela v nemocnici – a s ní i nenarozené dítě.
„Zdálo se mi, že se dítě ještě hýbalo,“ pošeptá jedna ze sester po pohřbu nešťastnému otci. Za pár hodin je rakev venku z hrobu. Leží v ní krásná žena. Rty má rozkousané bolestí. Mezi nohama je výkalech a krvi mrtvé dítě.
5. Zachránil ho šťouravý pojišťovák
19letý Angelo Hays z vesnice St Quentin de Chalais ve Francii roku 1937 bourá se svou motorkou. Pohřeb má být do tří dní. Angelo měl výhodnou životní pojistku a agent pojišťovny chce mít jistotu, že nejde o podvod. Co když je rakev prázdná?
Rakev je ale plná – a patolog, který je přítomen, se zděsí: „Vždyť je to tělo teplé!“ Angelo po třech operacích žije dál…