Moderní vynálezy představují obrovský technologický pokrok a umožňují nám neustále zdokonalovat naši civilizaci. Občas se však objeví inovace, které i přes své nesporné výhody mají také řadu stinných stránek. Dokonalým případem takového vynálezu jsou v současnosti 5G mobilní sítě.
Pátá generace bezdrátových systémů známá jako 5G je technologickou novinkou v oblasti mobilních sítí, která by měla nahradit stávající 4G řešení.
Oproti předešlému standardu by 5G mělo zajistit až desetinásobně vyšší přenosovou rychlost a zároveň snížit dobu odezvy. Tyto funkce jsou nezbytné pro zavádění technologií budoucnosti, jako jsou například autonomní vozidla či dálkové operace.
S testováním 5G vysílačů se začalo již v roce 2017, téměř ihned poté se však objevily teorie o jejich škodlivosti.
Ovlivňuje 5G lidskou imunitu?
Podle odpůrců mají prý vysílače 5G negativní dopad na lidské zdraví. Vyzařované elektromagnetické záření může prý významně snižovat lidskou imunitu, což ve výsledku činí člověka náchylného k různým nemocem.
Přímé a dlouhodobé vystavení záření může prý také vést ke vzniku rakoviny. Laickým teoriím o škodlivosti vysílačů 5G dávají za pravdu dokonce i některé vlády a vědecké komunity.
Například v roce 2019 zaslalo 180 vědců ze 36 zemí EU Evropskému parlamentu žádost o pozastavení testování a zavádění této nové technologie. Argumentují nedostatečným vědeckým výzkumem a nevyřešenými otázkami vlivu na lidské zdraví.
Na základě tohoto dopisu se několik evropských měst v Belgii, Nizozemsku nebo třeba ve Švýcarsku rozhodlo alespoň prozatím od zavádění 5G ustoupit.
Ačkoli Světová zdravotnická organizace vzápětí vydala prohlášení, kde 5G technologii obhajuje a její vliv na lidské zdraví vylučuje, obavy se jí tím rozptýlit nepodařilo, a jen tak přiživila teorie o konspiraci a spiknutí mocných, kteří se prý touto technologií snaží snížit stav lidské populace na planetě.
Spojitost mezi elektromagnetickým zářením a lidským zdravím je v současnosti často skloňované téma.
Řada vědeckých studií přináší důkazy o škodlivosti neionizujícího záření, je však také mnoho výzkumů, které naopak jakýkoli negativní vliv na člověka zcela vylučují.
5G a koronavirus
Když na konci roku 2019 zasáhla nejprve Čínu a poté celý svět pandemie nového typu koronaviru COVID-19, začali někteří lidé vinit vysílače 5G, které prý oslabováním lidského imunitního systému napomáhají šíření viru.
Tuto teorii jako první rozvinul belgický lékař Kris Van Kerckhoven, který veřejně připustil spojitost mezi silným EMP zářením a koronavirem. Postupně se začaly objevovat další podivné souvislosti.
Například když těsně před vypuknutím epidemie koronaviru instalovali ve Wu-chanu masivní vysílač pro testování technologie 5G. Náhoda?
Podle řady vědců a politiků ano, je však také řada těch, kteří v této události vidí nesporný důkaz škodlivosti elektromagnetického záření. Nové vysílače pro zavádění 5G se staly terčem nevole.
Jen v evropských zemích došlo ke stovkám žhářských útoků na telekomunikační stožáry. Nejvíce ve Velké Británii, kde prozatím evidují více jak 80 útoků. Mají vysílače nové 5G technologie skutečně vliv na lidské zdraví?
A pokud ano, jde jen o podceňovaný vedlejší účinek nebo jde skutečně o spiknutí mocných a snahu redukovat lidskou populaci na planetě?