Kdo chtěl v dobách minulých vlastnit kvalitní, čisté zrcadlo, musel být bohatý. Navíc byla tehdy zrcadla nezřídka považována i za kouzelný, magický předmět, jenž nás dokáže spojit s jinými světy…
Jedno takové zrcadlo se stalo přímo pověstným. Jedná se o zrcadlo s názvem Arpo, vyrobené v roce 1743 známým zlatníkem Louisem Arpem, podle něhož zrcadlo dostalo rovněž také i svoje jméno.
Jeho výrobce se však s vysokou mírou pravděpodobnosti zabýval černou magií a do zrcadla tak zřejmě vložil nějakou negativní energii…
Vražedný nástroj?
Oběťmi tohoto zrcadla se prý údajně stalo až několik desítek lidí. Jeho prvním majitelem a zároveň také i první obětí byl údajně majetný arménský bankéř žijící v Paříži. Ten zrcadlo zakoupil v létě roku 1769, avšak neužil si ho příliš dlouho.
Již 30. září téhož roku bylo jeho tělo nalezeno na lesní cestě poblíž prázdného kočáru. Vyšetřování ale nepřineslo žádné výsledky, a tak byla jeho smrt označena za přirozenou… Stalo se snad již tehdy magické zrcadlo vražedným nástrojem?
Poprava Marie Antoinetty
Asi za pět let se zrcadlo dostalo do majetku francouzské královny Marie Antoinetty (1755-1793). Ani mladou královnu zrcadlo nepotěšilo. Měla v něm prý totiž spatřit svou smrt na popravčím lešení.
V roce 1793 pak královna zemřela přesně tak, jak v zrcadle viděla, tedy na popravišti.
Vyděšená k smrti
Další jeho majitelkou se stala Laura Noel, kterou mělo původně zrcadlo potěšit jako dárek k 23. narozeninám. V tomto případě však zrcadlo nezaváhalo ani na chvíli a zabilo svoji novou majitelku již při prvním pohledu do něj.
Mladá žena prý následně ihned zbledla a padla mrtvá k zemi. Co v zrcadle asi spatřila, že následkem toho na místě umírá? Zrcadlo nakonec v roce 1910 skončilo pod zámkem v policejním skladu, avšak z pohledu historie tam nezůstalo příliš dlouho…
Ani gestapo neuspělo…
Další informace o tomto zrcadle pocházejí z roku 1943, kdy se objevilo v majetku kolaboranta, markýze de Fornaroliho. V září 1943 pořádal markýz večírek, na který pozval nacistické pohlaváry.
Markýzova manželka se před půlnocí odebrala do své ložnice a zavřela za sebou dveře. De Fornaroli jí šel následně popřát dobrou noc, avšak v pokoji objevil jen veliký nepořádek, ale jeho choť nikde!
Gestapo poté důkladně prohledalo celou vilu i její okolí, avšak bezvýsledně. Okna v ložnici byla přitom pevně zavřená zevnitř. Vyšetřování nakonec nepřineslo vůbec žádný výsledek…
Historie se opakuje?
Dodatečně se pak zjistilo, že z vily, jež markýz koupil krátce před touto událostí, ze stejné místnosti již dříve zmizela dcera bývalého majitele domu. Zrcadlo prý tehdy navíc viselo rovněž i na úplně stejném místě…