Obrazy mohou provokovat, vzbuzovat tíseň, či naopak probouzet radost. Existují však umělecká výtvarná díla, před kterými by se měli mít na pozoru piloti letadel? Ano, traduje se to o obrazech malíře Arshila Gorkého (1904-1948). Proč?
Gorký se narodil na území dnešního Turecka. Jako člen tamní arménské komunity však brzy prchá s matkou a sestrami do zahraničí. Stává se významným arménsko-americkým malířem. Jeho osobní život však není příliš šťastný. Temný stín prý provází i jím vytvořená umělecká díla.
Letecká katastrofa
Píše se rok 1962 a z letiště v New Yorku startuje Boeing 707 letecké společnosti American Airlines. Na jeho palubě je kromě osmdesáti sedmi cestujících a osmi členů posádky i patnáct pečlivě zabalených abstraktních obrazů. Jejich autorem je Arshil Gorký.
Let končí tragédií, stroj se zřítí. Všichni lidé na palubě zahynou, obrazy jsou rovněž zničeny.
Ačkoli bylo prokázáno, že příčinou neštěstí byla technická závada, šíří se pověsti, že za katastrofu mohly přepravované obrazy.
Temné abstrakce
I další obrazy Arshila Gorkého jsou považovány za prokleté. Prý padají ze zdí a hrozí samovznícením. Občas je má navštěvovat i podivný přízrak. Mají snad tyto abstraktní malby nějakou temnou energii?
Odpověď má být skryta především v osobě Gorkého, který se celý svůj život vyrovnával s osobními zkušenostmi z arménské genocidy, kterou v letech 1915-1918 rozpoutalo Turecko.
To, co přenesl do svých pláten, byla i smrt a zmar. Mohou být jeho obrazy zdroji nějaké neznámé destruktivní energie? Kdoví…