Obávaný pirát kdesi na neznámém místě ukryl jeden z největších pirátských pokladů všech dob. Cesta k němu se skrývá zašifrovaná v textu, který odhalil těsně před svou vhodil do přihlížející davu.
Kryptogram však i téměř 300 letech vzdoruje pokusům o rozluštění. Je šifra jen zlomyslný žert, nebo skutečně vede k nesmírnému bohatství?
Ve francouzském městě Calais narozený Olivier Levasseur (asi 1688–1730) je jedním z posledních velkých a hlavně nebezpečných pirátů.
Pro rychlost a bezohlednost, se kterou už od počátku své kariéry napadá své nepřátele, si vyslouží respekt u ostatních pirátů a oprávněný strach ze strany obchodníků.
Během svého loupežného řádění ve vodách Indického oceánu dokázal nahromadit obrovské bohatství a dnes je jeho jméno spojováno s jedním z největších pokladů, které kdy byly ukryty. Hodnota Levasseurova pokladu je odhadována na v přepočtu asi 28,5 miliardy korun!
Jeho bohatství však dosud navzdory mnoha snahám nebylo odhaleno. Komu se to podaří? Mapa k pokladu se prý skrývá zašifrována v textu, který před smrtí napsal sám Levasseur.
Raději bohatství než milost
V roce 1724 francouzská vláda nabízí milost všem pirátům Indického oceánu výměnou za to, že se vzdají své činnosti a přestanou přepadávat ostatní lodě. Tou dobou už má Levasseur nahromaděno působivé jmění, se kterým by si po zbytek života mohl užívat luxusu.
Ukáže se však, že francouzská vláda si amnestii podmiňuje tím, že jí bude navrácena většina ukradeného majetku. To hrdý pirát odmítá a než aby se vzdal své kořisti, rozhodne se zůstat na seznamu hledaných zločinců.
Usadí se na seychelských ostrovech, kde se ještě několik let vydrží skrývat. Nakonec je ale polapen nedaleko Madagaskaru a v roce 1730 za přepadávání lodí skončil na šibenici. Ještě těsně před popravou však stihne vyvolat rozruch.
Když dostane prostor pro poslední slova, zvolá: „Najdi můj poklad ty, kdo tomu porozumíš!“ Poté do přihlížejícího davu vhodí zvláštní šifru. Skrývá se v ní skutečně mapu k pokladu?
Vzdali se před cílem?
Do dnešního dne se nikomu nepodařilo dešifrovat instrukce k nalezení pokladu. Mnozí se po čase marného tápaní vzdávají a začínají věřit, že šifra je jen zlomyslný žert, kterým chtěl pirát rozpoutat hon za pokladem. V polovině 20. století však nastává zlom.
Jistý Angličan jménem Reginald Herbert Cruise-Wilkins, který o nalezení pokladu usiluje několik let, nabude přesvědčení, že poklad je pohřben na seychelském ostrově Mahé.
Dobrodruh tu skutečně odhalí řadu soch v hodnotě téměř tří miliard korun, ale zároveň je přesvědčen, že to není vše. Sochy jsou podle něj jen dalším vodítkem a skutečný poklad Oliviera Levasseura leží v zatopené jeskyni.
Na vytipovaném místě Cruise-Wilkins skutečně objeví několik mincí, vyřezávaných figurek, džbán a pistoli ze 17. století, ale proniknout dále do jeskyně je téměř nemožné.
Vyzvednutí pokladu by si vyžádalo ohromné investice a složité manévry, a proto, ačkoliv existují důkazy, že by se v dané jeskyni mohl skrývat, není nikdo ochoten projekt financovat. Objeví se nakonec někdo, kdo bohatství vyzvedne?