Ovládá několik jazyků, přestože je hluchoněmý. Umí střílet, řídit tank, boxovat. Přesto prý ve válce nebojoval. Má vynikající paměť, ale nedokáže si vybavit, kdo je, odkud přišel a kam měl namířeno.
Paměť mu nevrátily ani nevybíravé techniky československé Státní bezpečnosti. Byl Karel Novák geniální tajný agent, nebo jen neobyčejný nešťastník?
Pohraniční stráž poblíž česko-polských hranic u obce Oravská Polhora vyráží na běžnou hlídku. Na pokusy některých odvážlivců nelegálně překročit hranice jsou zvyklí a vědí, jak postupovat.
Mladý, asi dvacetiletý muž, na kterého narazí v lesích 24. června roku 1955, se však vymyká všemu, co kdy zažili. Chová se podezřele, možná dokonce zmateně. Podle všeho je hluchoněmý. Navíc u sebe nemá žádné doklady.
Hlídka muže odveze na služebnu s přesvědčením, že tam si s ním už poradí. Skutečnost je ale jiná. Neznámý muž, který tvrdí, že si na svou minulost nevzpomíná, několik dalších let zaměstnává vyšetřovací sbory po celém Československu i v zahraničí!
On sám jim ale příliš nepomáhá a jeho výpovědi přinášejí víc otázek, než odpovědí. Skutečnou identitu neznámého se nedaří odhalit. Nepomáhají ani hodiny výslechů, mučení, drogy či celý lékařský tým.
Kdo je tajemný mladík, který se mužům zákona představil tím nejobyčejnějším jménem – Karel Novák (asi 1934–1981)?
Nevím, kdo jsem
Podle svého tvrzení se muž jmenuje Karel Novák, narodil v roce 1934 v Radhošti a hluchoněmý je od narození. Navíc trpí ztrátou paměti. V roce 1941 nebo 1942 byl údajně spolu s rodiči odvlečen nacisty do Rakouska, kde jeho rodina zahynula.
Sám se smrti vyhnul, neboť byl během transportu od rodičů násilně oddělen a umístěn do ústavu pro hluchoněmé ve Štýrském Hradci, který opustil v roce 1947 a následujícího roku zamířil do Československa. Vyšetřovatelům, kteří ho kvůli jeho handicapu vyslýchají písemně, se jeho vyprávění zrovna nezamlouvá.
Jak se později ukáže, mají k pochybnostem pádný důvod. Sám Novák totiž svou výpověď několikrát změní. Dokonce podává rozdílná tvrzení i o svém jménu. Později tvrdí, že se jmenuje Karel Neumann.
Jeho výpověď má řadu slabin a rozporů, které vyšetřovatelům neunikly. Zadrženého muže například nepoznal nikdo z ostravského nádraží ani z Radhoště, kde měl ještě nedávno pracovat.
Díky celostátnímu pátrání se ale ozve několik svědků, kteří muže na fotografiích poznali. Jedna hluchoněmá žena tvrdí, že ho skutečně zná z ústavu pro hluchoněmé.
Jenže další svědek si vzpomíná, že se s ním po několik let v první polovině 50. let setkával v uprchlickém táboře u Norimberku. A tehdy muž mluvil! Kde je tedy pravda?
Jak je to s hluchotou?
Svědek z uprchlického tábora je ve spise uveden pod jménem Kamil Červenka a údajně vyšetřovatelům tvrdil, že Nováka potkával v blízkosti kanceláře americké kontrarozvědky CIC. Mluvil prý česky, ale s cizím přízvukem.
Ovládal také angličtinu a podle všeho působil jako tlumočník. To je vodou na mlýn Státní bezpečnosti, která o výpovědi Nováka beztak silně pochybuje a klaní se spíš k verzi, že má v rukou zahraničního špiona, který svou vadu jen předstírá.
Pokoušejí se z něj dostat pravdu za každou cenu. Přichází mučení i série testů. Když za jeho zády vyšetřovatelé udeří deskami o stůl, Novák nepohne ani brvou. Je skutečně hluchý, nebo jen dokonale trénovaný? Na řadu přicházejí i lékaři.
Ani oni přítomnost sluchu nedokážou zjistit. Doktor František Šrom z Pražského ústavu pro hluchoněmé v Praze na Smíchově, kam byl Novák poslán na posudek, ovšem tvrdí:
„Jmenovaný se projevuje nejen jako nadprůměrně inteligentní, ale i nevšedně vzdělaný, což neodpovídá jeho tvrzení, že od mládí nemluví a je hluchý.“ Co když skutečně ztratil paměť a nedokáže si vzpomenout, že dříve slyšel a mluvil?
Pozoruhodné schopnosti
Když se Státní bezpečnosti nepodaří na Nováka najít nic, kvůli čemu by ho drželi ve vězení, je propuštěn na svobodu, ale zůstává pod dozorem.
Začne se živit jako stavební dělník, což ho málem stojí život, když neslyší varování kolegů a skoro ho zavalí padající zeď. Potvrzuje se tak jeho hluchota? S překvapivým tajemstvím se Novák svěří tři roky po zadržení u hranic svému kamarádovi.
Tvrdí, že po drobné nehodě se mu vrátil sluch i řeč, ale měl strach to přiznat. Následuje nové kolo výslechů. Dokonce za použití detektoru lži a tzv. drog pravdy. Při dalším vyšetřování se jen prodlužuje seznam Novákových pozoruhodných vlastností.
Má nadprůměrné IQ, při testu dosáhl hodnoty 130 bodů, perfektní logické myšlení, fotografickou paměť a neuvěřitelně rychle se učí. Hovoří prý až devíti jazyky. Stále ale nic, za co by bylo možné ho zatknout.
Další překvapení přichází, když mladý muž narukuje do armády, která dělala nábor v Kladně, kde pracoval. Brzy se totiž ukáže, že Novák umí také řídit tank a další vojenská vozidla, umí výborně zacházet se zbraněmi a ovládá bojová umění!
Kde se tohle všechno naučil? Co byl vlastně zač?