Až do dnešních dnů zlověstně vyhlížející trosky zříceniny francouzské hradní pevnosti Champtocé jsou připomínkou nepřehlédnutelné postavy francouzských dějin první poloviny 15. století, a to maršála Gillese de Rais (asi 1404-1440).
Tento ochránce Jany z Arku a vojevůdce z posledních let stoleté války se po bojích s Anglií uchýlil právě na toto své panství. Šaramantní muž, okouzlující společník z královského dvora i intelektuál však zřejmě v soukromí pěstoval příšerné, zvrácené zábavy…
Hrátky s čertem?
Právě jeho hrad Champtocé, jehož pozůstatky najdeme přibližně na polovině cesty mezi městy Nantes a Angers, prý svého času hostil podivné mágy a alchymisty, kteří se zde údajně pokoušeli přivolat ďábla.
Ze zdejšího panství navíc nevysvětlitelně mizeli malí chlapci, a to prý záhadně vždy, kdykoli kolem projížděla šlechticova družina…
Bestiálně zvrácené záliby
V létě roku 1440 si na zdejšího hradního pána počkali ozbrojenci bretaňského vévody.
Ve vězení se nakonec doznal nejen k hrátkám s čertem, ale i k únosu více než sta malých chlapců, které prý údajně zneužíval, bestiálně usmrcoval, následně se koupal v jejich krvi a využíval i kůži nebohých hochů.
Kolik těchto nešťastných dětí ve skutečnosti přesně bylo, se však až do dnešních dnů neví…
Zasloužený trest
Za tyto zločiny měl hrabě Gilles de Rais skončit jako sériový vrah malých dětí na šibenici v Nantes a jeho tělo prý bylo následně spáleno. Jeho opuštěný hrad nakonec chátral, až se změnil v pouhé ruiny.
Způsobila to snad i skutečnost, že na hradě, kde zřejmě docházelo k tak hrůzným událostem, nechtěl již nikdo další žít? A je také možné, že právě příběh barona Gillese de Rais posloužil jako předloha ke vzniku francouzského lidového příběhu o Modrovousovi?