Skutečnost, že byl vždy kníže Václav v historii českých zemí velice ctěn, potvrzuje také následující fakt.
Následník českého trůnu Karel IV. (1316-1378) nechal na jeho počest v roce 1346 zhotovit novou královskou korunu, kterou později rovněž použil pro svoji korunovaci.
Koruna svatého Václava
Bylo stanoveno, že tato koruna je výhradním majetkem knížete svatého Václava a má nepřetržitě spočívat na světcově lebce. Snímána z ní může být pouze jen při korunovaci českých králů a ještě ten den musí být svatému Václavovi opět navrácena.
Pokud je však koruna jakýmkoliv jiným způsobem znesvěcena, následuje trest. Tato slova tehdy pronesl soudobý papež, který koruně požehnal.
Papežská kletba?
A že by papežova kletba skutečně fungovala?
Vzpomeňme například na osud zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava, Reinharda Heydricha, i jeho malého syna, který umírá při autonehodě… Je to možné, spojí-li se mystika císaře Karla IV., který sám korunu navrhoval, respektive rozhodoval o umístění drahých kamenů, a to zřejmě mimo jiné se znalostí jejich účinků, s vážnou papežskou kletbou?
Zachrání nás bájné vojsko?
Symbolicky je tak svatý Václav, jenž konal i posmrtné zázraky, nadále vládcem českých zemí.
Navíc bájné vojsko knížete údajně odpočívá pod horou Blaník a čeká, až bude nutné přijít české zemi na pomoc, stejně tak jako na Moravě kupříkladu vojsko slezských pánů pod bájnou horou Velkou Čantoryjí.