Průzkum schránek umístěných pod ochozem kostelní lodi benediktinského kostela svatého Vojtěcha, součásti místního klášterního komplexu, zasvěceného svatému Václavovi, přinesl významné odhalení…
Tento broumovský kostel je známým poutním místem i historickou památkou, která například v roce 1420 v neklidných husitských dobách poskytla azyl břevnovskému opatu Mikulášovi.
O skutečnosti, že je v tomto kostele zřejmě ukryta kopie svatého Turínského plátna, do nějž bylo krátce po ukřižování zahaleno tělo Ježíše Krista poté, co jej z kříže sňali Josef z Arimatie a Nikodém, svědčil i nápis „Sancta sindon“, umístěný ve výši asi osm metrů nad jednou z kaplí v blízkosti hlavního oltáře.
Kopie Turínského plátna
Na objeveném plátně, dlouhém více než čtyři metry a přes jeden metr širokém, lze zcela zřetelně rozeznat obrazec shodný s originálem Turínského plátna. Tato kopie byla zřejmě zhotovena malbou. Takových replik po celém světě neexistuje mnoho.
Ostatkový kříž i tradovaná legenda…
V kostele byl dále také objeven vzácný ostatkový kříž s drobnými ostatky starokřesťanských mučedníků. Rovněž socha ukřižovaného Krista na klášterním nádvoří vzbuzuje pozornost. Pověst totiž praví, že Kristova hlava se stále více sklání.
Prý jednou přijde čas, že se hlava Ježíše skloní až na prsa. V tom okamžiku údajně nastane konec světa…