Korsická kočka je takovým polomytickým zvířetem. V legendách tohoto francouzského ostrova ve Středozemním moři má pozici malé, ale nebezpečné šelmy, která pod pláštíkem noci napadá domácí zvířata. Jak je to s korsickou kočkou? Existuje, nebo je to jen jeden z dalších kryptidů?
S korsickou kočkou to v minulosti neměli přírodovědci jednoduché. Jde o extrémně opatrného nočního tvora, kterého jen málokdo spatřil, natož ho odborně popsal.
Z toho důvodu se o ni uvažovalo nejen jako o samostatném druhu, ale soudilo se, že by se mohlo jednat o poddruh africké divoké kočky. Nebo se snad jednalo o populaci divokých domácích koček?
Kočky a středomořské ostrovy
Podobné problémy měli přírodovědci i s kočkami, které žijí na dalších velkých ostrovech ve Středozemním moři. Příkladem jsou italská Sardinie a řecká Kréta. I zde se tyto malé šelmičky vyskytují? Jak se tam dostaly?
Zdá se, že „v rozvozu“ koček na středomořské ostrovy se velmi angažoval starověký Řím. Lidem kočky pomáhaly například s likvidací hlodavců.
Co se však v průběhu tisíciletí s kočkami stalo? Lze je stále spojovat s ostatními druhy koček, nebo je to již samostatný druh?
Samostatný živočišný druh
Korsická kočka má navíc i velmi zvláštní regionální pojmenování. Říká se jí ghjattu-volpe, kočka-liška. Prokoumat alespoň lebku a kůži polomytické korsické kočky se podařilo až v roce 1929. A tehdy se poprvé objevil názor, že jde o samostatný druh kočky.
Získala latinské pojmenování Felis reyi. Později se ale prosadila teorie, že korsická kočka je spíše kočkou domácí, kterou na ostrov dovezli Římané. Spekulace o novém druhu padla, aby znovu povstala jako bájný pták fénix s příchodem genetických analýz.
Ty v loňském roce prokázaly, že korsická kočka je jiná než běžné druhy domácích i divokých koček. Závěr? Jde o nový druh. Toto zjištění je neuvěřitelné vzhledem k tomu, že jde o evropskou lokalitu a píše se dvacáté první století, co říkáte?!