Nedaleko Sušice v Plzeňském kraji, nad řekou Otavou, stojí mohutný hrad Rabí. Jeho počátky jsou zahalené tajemstvím stejně jako poklad, který se má podle legend ukrývat někde v jeho útrobách.
Jenže ačkoliv už se ho snažili najít mnozí, nikomu se to zatím nepodařilo. Skutečně tam někde stále je? A co dalšího Rabí ukrývá?
Velký šumavský hrad Rabí dodnes budí respekt i zvědavost. O jeho vzniku toho příliš nevíme.
Zatímco někteří historici věří, že ho v první polovině 14. století založil šlechtický rod pánů z Rýzmberka, jiní lidé tvrdí, že jeho první věž stála už mnohem dříve, zřejmě aby hlídala nedaleká rýžoviště zlata.
Jak přesně ale jeho stavba probíhala a především, kdo ho postavil, ovšem není jasné nikomu. Do dějin vstoupí hrad především během husitských válek v první polovině 15. století.
Právě tam totiž sahá legenda o obrovském pokladu tvořeném zlatem a cennostmi duchovních a šlechticů, kteří si na Rabí vše přinesli s přesvědčením, že tak velkou pevnost husitské vojsko nepokoří. Jenže hrad nakonec podlehne a poklad mizí neznámo kde.
Vzali ho snad husité a odvezli na úplně jiné místo? Nebo ho ve skutečnosti nenašli a bohatství zůstalo ukryté kdesi v útrobách pevnosti?
Duch ve sklepení
V 18. století hrad poškozuje požár a následně se na něj vrhají vesničané, kteří v něm pátrají po pokladu a zároveň odváží kámen na stavby svých domů.
„Roku 1783 dokonce hledači pokladů na hradě slídili tak zuřivě, že podkopali hradní věž, která se sesula,“ vypráví ve své knize o tajemných jevech český záhadolog Otomar Dvořák (*1951). Zda někdo legendární bohatství našel, nevíme.
Postupně se ale začíná hovořit o tom, že ve sklepeních pod zříceninou obchází duch šlechtice Půty Švihovského (asi 1446–1504), který byl proklet za špatné zacházení s poddanými.
Jenže na nedalekém Švihově tvrdí, že duch Půty obchází tam, a proto někteří lidé věří, že v případě Rabí jde spíše o přízrak neznámého německého alchymisty, který na hradě před staletími působil. Opravdu se snažil objevit recept na kámen mudrců, jak se traduje?
Studna s tajemnou energií
Ovšem v hradu najdeme ještě minimálně jednu velkou záhadu. Je jí tamní studna, o které si šeptali lidé různé tajemné příběhy už před staletími. Důvodem byla její hloubka a s tím spojená nutnost, že se kopalo hluboko do skály, na které hrad stojí.
Lidé byli navíc přesvědčení, že se kolem studny shromažďuje podivná energie a není radno se tam zdržovat příliš dlouho. „Studna budila všeobecný údiv.
Ze dna se ozývalo zvláštní šumění, jako kdyby tam tekl potok, a časem se v ní začaly objevovat pekelné obludy,“ píše Otomar Dvořák. O jaké obludy šlo, ale nevíme.
Naopak se dochovaly zkazky o tom, že lidé jednou spustili do studny kachnu, aby zjistili, zda má někde nějaký výtok. Nakonec se kachna prý objevila na rybníce u sousední obce. Může za všechny tyto příběhy jen lidská pověrčivost? Nebo je hrad skutečně místem, které přitahuje tajemné jevy?