Délos je ostrov v Egejském moři, v řeckém souostroví Kyklady.
V současnosti je archeologickým nalezištěm zapsaným do seznamu světového dědictví UNESCO. V antice se však jednalo o posvátné kultovní místo, se kterým prý byli v kontaktu i obyvatelé legendární země Hyperborea.
Od prehistorických dob byl Délos sídlem náboženských kultů. Nejvýrazněji zde byl zastoupen kult boha Apollóna. Ostrov byl tak posvátný, že se zde nikdo nesměl narodit, ale ani zemřít.
Hyperborejci cestují na Délos
Když historikové shromažďovali informace o Délu, překvapivě narazili i na zmínky o legendární zemi Hyperborea. Proč překvapivě? Mytická země Hyperborea měla totiž ležet kdesi daleko, snad až za polárním kruhem.
I v moderní době by taková cesta v linii Hyperborea-Délos byla velmi dlouhá a komplikovaná. Hyperborejci však prý pravidelně posílali na ostrov Délos poselstva.
Důvodem byl právě kult boha Apollóna, který byl hlavním strážcem a patronem této mytické severské země.
Legendární země „za humny“?
Zpráva o tom, že poselstva putovala ze země Hyperborea na Délos, zaujala mnohé badatele. Vedlo to až k úvahám, že by se Hyperborea mohla rozkládat mnohem blíže Délu, doslova „za jeho humny“, než se předpokládalo.
Zánik této legendární země se v mnohém podobal příběhu o Atlantidě. Mohla zde tak být souvislost s velkou seismickou aktivitou v historické době.
Hyperborea v blízkosti Délu, dokonce snad ve vodách Egejského moře? Přičteme-li k této teorii známý katastrofální výbuch sopky na ostrově Théra, nedivme se podobné argumentaci.
Oproti archeologickým vykopávkám na Délu, případnou existenci země Hyperborea s dávnou vyspělou civilizací stále halí rouška tajemství.