Černý pes je v lidovém folkloru popisován jako hrozivá bytost, symbol satanství, posmrtného života nebo též jako děsivé, pekelné zvíře, které zabíjí. Černí psi, spojovaní s temnotou a smrtí, se vyskytují v různých evropských lidových pohádkách a pověstech. O zjevení přízračných černých psů se píše v celé řadě legend i u nás.
Strašidelná místa setkání
Lidé se prý s těmito přízračnými psy nadprůměrné velikosti a obrovské síly, se svítícíma očima a plamenem šlehajícím z tlamy setkávají nejčastěji na nejrůznějších ponurých místech, jako jsou hřbitovy, na křižovatkách opuštěných cest, poblíž starých zřícenin, pravěkých mohyl nebo na místech, která jsou nějak prokletá.
V naší zemi většinou černí psi hlídají i ukrytý poklad. Lidé věřili, že pes se „žhnoucíma sirnýma očima” ukazuje místo, kde je zakopáno zlato.
Pražské pověsti
Tento fenomén však můžeme zaznamenat také v řadě pověstí i z našeho hlavního města. Uveďme například pražský Vyšehrad, kde se za temných nocí údajně zjevuje přízrak velikého černého psa s řetězem kolem krku, který je rozžhavený do rudé barvy.
Člověk, jenž by se ho dotkl, by prý na místě shořel na hromádku popela. Takový žár z řetězu vychází.
Černý pes běhá každou noc dolů od kaple svatého Martina a ztrácí se v rohu bašty, kde se proměňuje v ohnivý kotouč a valí se stále dolů… V dalších pražských pověstech se pak kupříkladu vypráví o duchu černého psa, který se prohání nejčastěji ulicemi Trojická, Pod Slovany a Podskalská.
Možná vysvětlení?
Někteří badatelé si myslí, že toto děsivé zjevení má svůj původ v pohanských dobách Keltů a Vikingů. Nebo snad měli pravdu duchovní, když varovali před tímto zjevením jako ,,ďábelským“?
A co se údajných skrytých zlatých pokladů týče, nemá poukazovat na lidskou chamtivost?