Má devět hlav, které mají schopnost regenerace. I z toho důvodu se při souboji s ní antičtí hrdinové pěkně zapotili. Ano, řeč jde o Hydře, mytologické obludě, se kterou se dokázal vypořádat pouze silák Héraklés. Jaké zvíře mohlo být předobrazem bájné Hydry?
V mytologické biografii se o Hydře dočteme, že byla dcerou stohlavého obra Tyfóna a Echidny, napůl ženy, napůl hada. Nelze se pak divit, že potomek těchto rodičů měl devět dračích hlav a hadí tělo.
Kabinety kuriozit
Již ve středověku si lidé lámali hlavy otázkou, zda existuje zvíře, které by mohlo být inspirací pro vytvoření tohoto mytologického tvora. Přesto se stále našlo dost těch, kteří Hydru považovali za skutečné zvíře.
V Evropě se nacházelo v různých kabinetech kuriozit vícero ostatků upomínajících na Hydru. Samozřejmě, každý z nich byl zaručeně pravý…
Jedna taková nefalšovaná preparovaná Hydra byla vystavována i v německém Hamburku. Detailním výzkumem však bylo zjištěno, že jde o podvrh vzniklý sešitím hadích kůží a preparovaných hlav lasiček.
Inspirativní chobotnice
Osvíceni vědci však houževnatě hledali reálný původ Hydry a zdá se, že jej našli. Antická mytologie si prý při vytvoření této obludy vzala inspiraci z chobotnic, se kterými se rybáři ve Středozemním moři od dávných časů běžně potkávali.
Specifikum Hydry, které spočívalo ve schopnosti regenerovat uťaté hlavy, je údajně odpozorované právě od chobotnic.
Tito hlavonožci disponují schopností regenerovat-nahrazovat jednotlivá chapadla. Velká chobotnice, která si nic nedělá ze ztráty chapadla, musela na svět starověku působit jako bájná obluda z nejtemnějších stránek mytologie – Hydra, dcera Tyfóna a Echidny. Dost možná, že zde byl i prazáklad strachu lidí z chobotnic, kdoví…