Benátčan Marco Polo (1254-1324) se proslavil svými cestami na Dálný východ. Je považován za jednoho z prvních Evropanů, který poznal – a též detailně popsal tehdejší poměry na území současné Číny. Nebo je všechno jinak a Marco Polo jen barvitě zaznamenal to, co zažili jiní?
Zážitky ze svých cest vtělil Marco Polo do knihy, která byla vydána pod názvem Milion. Brzy se stala bestsellerem mezi čtenáři ve středověké Evropě. Právě podrobné studium tohoto díla však může vést k závěrům, že Marco Polo nečerpal jen z vlastních zážitků. Proč?
Mezery v cestopisu
Problémem je například skutečnost, že Marco Polo při popisu používá nikoli očekávaných čínských výrazů, ale perských. V knize Milion rovněž čtenář nenalezne zmínky o Velké čínské zdi. Je snad možné, že by cestovatel takovou gigantickou stavbu přehlédl?
V cestopisu rovněž chybí i drobnosti, které Dálný východ charakterizují dodnes. Jedná se o jídelní hůlky.
Rovněž je v knize též nejasná datace historických událostí. Výsledky detektivního pátrání na řádcích Milionu vzbudily podezření. Jaké?
Nejdále do Persie?
Existuje teorie, že Marco Polo sice cestoval, ale pouze na pobřeží Černého moře, nejdále pak do Persie. Neužíval si luxusu na dvoře mongolského chána, ale vstřebal informace ze svého okolí, které dále fabuloval a rozvíjel vlastním vypravěčským talentem. Takové znejistění odkazu Marca Pola vyvolalo diskuzi.
Není divu, protože cestopis Milion byl impulzem pro další objevitelské cesty, včetně plavby Kryštofa Kolumba. Záhadou však zůstává, proč není Marco Polo jednoznačně zmíněn v dobových čínských pramenech. Jako Evropan by byl jistě nepřehlédnutelný, co říkáte?!