Velcí ještěři jsou v minulosti spatřováni na mnoha místech České republiky a jde o jedny z nejslavnějších tvorů českého bájesloví.
Před tisíci lety sužují severovýchod naší země noční útoky draka, který rozrývá místní hřbitov a požírá těla nebožtíků. Nakonec je prý ve své jeskyni zabit místním uhlířem jménem Trut, jenž později založí město Trutnov.
Legenda o vzniku města je působivá tím, že neobsahuje pohádkové prvky, ale naopak popisuje vlastnosti skutečného tvora.
![Znak města Trutnov](https://enigmaplus.cz/wp-content/uploads/2025/02/800px-trutnov-coa-cz-oldsvg-768x883.png)
Drak nemusí být sedmihlavý
Už v 11. století, kdy je zabit drak trutnovský, se tito tvorové vyskytují jen vzácně. Otomar Dvořák se domnívá, že drakem byl jakýsi velký noční ještěr mrchožrout.
Říká také, že bychom neměli zpochybňovat existenci draků jen na základě jejich pohádkového popisu. Na našem znaku je vyobrazen dvouocasý lev a dvouhlavá orlice. Přesto nikdo netvrdí, že lvi a orli jsou bájná zvířata. Stejně tak by mělo být nahlíženo na draky, kterým je někdy připsáno více hlav.
![Ne všichni draci mají mnoho hlav...](https://enigmaplus.cz/wp-content/uploads/2025/02/zmei-gorinich-colour-fixed-768x1071.jpg)
Důkazy chybí
Často vyobrazovaný plamen z dračí tlamy může být údajně znázorněním velkého rozeklaného jazyku. Setkávali se staří Čechové s posledními zástupci neznámých ještěrů?
Ačkoliv legendy popisují draka téměř stejně, nikdo nepředložil jediný důkaz podporující jeho existenci na našem území. Ti, kteří se s draky utkají, si často jako trofej berou zuby či drápy. Žádný se ale nedochoval, aby byl prozkoumán.