Hořící louče osvětlují podzemní kobku, ve které se usilovně činí dva rytíři. K vyhloubené jámě dovlečou truhlu, naplněnou až po okraj zlatými mincemi. Za chvíli nic nenasvědčuje tomu, že sklepení ukrývá ohromné bohatství. Leží v Čejkovicích až dosud?
MAJÍ TEMPLÁŘSKOU MINULOST!
Čejkovice, ležící nedaleko Hodonína, mají velmi pestrou a zajímavou historii. Na místě současného čejkovického zámku totiž stála od poloviny 13. až do počátku 14. století templářská komenda (opevněná tvrz s hospodářským dvorem). Co je na tom tak zvláštního?
Templářští rytíři, alias Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu, patří ve středověku mezi nejbohatší evropské církevní organizace.
Po zrušení řádu Filipem IV. Francouzským (1268 – 1314) byly v několika evropských zemích zabaveny rozsáhlé pozemky, tvrze, hrady a komendy tohoto řádu. Zato většina templářského zlata jakoby se „vypařila“. Skončila jeho část i v naší zemi?
ZANECHALI ZDE CENNOSTI JEZUITÉ?
Podle staré pověsti mohli templáři část svých cenností ukrýt právě kdesi na jihu Moravy. Snad právě v okolí čejkovické komendy, nebo pod ní?
Chaosem zmítané České království po smrti krále Václava III. (1289 – 1306) pro ně totiž bylo poměrně bezpečnou oblastí! Anebo, že by pod zámkem v Čejkovicích ležely poklady z novější doby?
Podle další pověsti totiž ukryli cennosti v zámecké studni takzvaní novokřtěnci. A to kolem roku 1622! Tehdy totiž museli – stejně jako další „zatvrzelí“ protestanti – na příkaz císaře Ferdinanda II. (1578 – 1637) opustit Moravu.
A aby toho nebylo málo, kdesi na zámku nebo v jeho okolí prý schovali svůj poklad i jezuité. Ti zde sídlili od roku 1624 po následujících téměř 150 let. Jsou historky o čejkovických pokladech jen pohádkami pro děti, nebo mohou mít reálné jádro? A nalezl někdo již část z těchto pokladů?