Chabičov je nevelká obec, součást moravského Šternberka. Přesto se k této nenápadné vesnici váže řada děsivých pověstí. Znáte je?
POHANSKÝ KÁMEN A VODNÍ NETVOR!
Nachází se zde kámen zvaný „oltářní“, prý pamětník starých pohanských obřadů. Na něm se posléze v době rekotalizace sloužili tajné protestantské mše. V nedalekém jezeře se prý ukrývá jakýsi podvodní netvor a po okolních kopcích bloudí bazilišek.
Nejzajímavější pověst se ale zřejmě váže k blízkému vrchu Kamínka. Ten své pojmenování získal díky uhlířům, kteří zde v minulosti pálili v milířích dřevěné uhlí. Pronásledoval je prý podivný stařec s pichlavýma očima a otráveným dechem.
Na koho se podíval, ten zkameněl! Ubránit se mu šlo pouze magickým gestem – zkřížením prstů do fíku, tedy prostrčením palce mezi ukazovák a prostředník.
DĚSIVÍ DÉMONI, NEBO UHLÍŘSKÝ VTIP?
Toto gesto nazývané Fared dei fico je už od starověku považováno za účinnou obranu proti nečistým silám. Ohrožovali snad obyvatele Šternberka nějací démoni? Nebo je vysvětlení jednodušší?
Fared dei fico neboli dělání fíku je totiž od středověku nejen gestem proti nečistým silám, ale také něčím jako dnes vztyčený prostředníček.
Nedělali si nakonec jadrní uhlíři legraci ze svých pověrčivých sousedů a nedoporučovali jim, aby, až spatří obludu, ji tzv. „vyfuckovali“?