Dav poutníků se ubírá k zázračné mariánské soše. Ta je uložena v románské bazilice nanebevzetí Panny Marie v Tismicích. Má toto zpodobnění Bohorodičky nadpřirozenou a ochrannou moc?
DOKÁŽE SE SOCHA MRAČIT?
Na koho se dřevěná madona usměje, ten může počítat s její pomocí. Naopak ten, na něhož se zamračí, by se nad sebou měl urychleně zamyslet. Zázračná soška, jedna z tzv.
„krásných“středověkých madon“, pochází údajně z kartuziánského kláštera, který stával v místech dnešního Smíchova. Za husitských bouří byl vypleněn a pobořen, mniši byli husity zajati, ale podařilo se jim uniknout a našli útočiště v Sedlci u Kutné Hory.
ZACHRÁNILA JE PŘED HUSITY?
Svůj podíl na tom měla i zázračná soška, kterou vzali s sebou a jež je ochraňovala. Když nocovali v Tismicích, projevila madona přání zůstat. Zbožní mniši s její vůlí nepolemizovali a sochu v Tismicích nechali.
Od té doby byla obec chráněna před veškerými hrůzami válek, minuli ji husité, minuli ji saští i švédští vojáci za třicetileté války. V 17. století se pak Tismice stávají poutním místem, které láká zástupy poutníků.
Opravdu se tismická madona na své věrné usmívala a ty, kteří zhřešili a nepřicházeli k ní s čistými úmysly, stíhala zamračeným pohledem?
PROČ BYL POSTAVEN OBŘÍ KOSTEL?
A jak to s Tismicemi, nevelkou obcí nedaleko České Brodu, vlastně je? Proč zde byl vybudován v 12. století monumentální trojlodní chrám, ačkoliv zde pro tu dobu není doloženo žádné šlechtické sídlo?
Souvisí snad stavba impozantního svatostánku s blízkým hradištěm? To bylo v té době sice už dávno zaniklé, ale třeba na místě zůstala povědomost o pohanských rituálech, které zde probíhaly.
Ještě jedna záhada je s tismickou madonou spjata, a to, kdo ji na počátku 90. let minulého století ukradl?