Člověk se sice může chlubit, že je prvním druhem, který svou stopu otiskl na Měsíci. Podobné prvenství na zemi nám ale dopřáno nebylo. Tu zatím vůbec první známou stopu na zemi objevili vědci nyní.
Její vznik odhadují na dobu před 541 miliony lety, ještě před takzvanou Kambrickou explosi – období, během kterého se začaly objevovat první komplexnější zvířecí druhy. Stopy, nebo spíše otisky, byly nalezeny v oblasti Yangtze Gorges v Číně.
Zvířecí končetiny mají mnoho účelů. Slouží k pohybu, boji, krmení nebo stavění úkrytů. „Proto je pro nás důležité vědět, kdy se končetiny u zvířat objevili poprvé.
Napomáhá nám to zjistit, od kdy dokázala zvířata začít přetvářet svět kolem sebe,“ vysvětlil Shuhai Xiao, profesor z virginské univerzity. Nově nalezené otisky jsou tak malé, že jsou na skále vidět jen při opravdu blízkém ohledání.
„Jsou vidět jen při dobrém nasvícení, kdy vynikne jejich reliéf,“ uvedl Xiao. Jak přesně vypadali jejich autoři není ale zatím známo, a ani to nejlepší nasvícení touto záhadou zatím nepronikne.