Podle publikace v časopise Proceedings of the Natural Academy of Sciences, hrála změna klimatu mnohem důležitější roli při zániku neandertálců, než jsme se dříve domnívali.
Tým výzkumníků z celé řady evropských a amerických výzkumných institucí, včetně společnosti Northumbria University v Newcastlu, vytvořil podrobné záznamy vývoje klimatu ze stalagmitů. Ty ukazují výrazné změny v teplotách prostředí před více než 40 000 lety.
Bylo odhaleno několik studených období, které se shodují s časem, kdy nemáme prakticky žádné nálezy neandrtálské společnosti, což naznačuje dlouhodobý dopad poklesu teplot na druh homo neanderthalensis. Stalagmity rostou každý rok v tenkých vrstvách a jakákoli změna teploty mění jejich chemické složení.
Vrstvy proto uchovávají přírodní archiv změny klimatu po mnoho tisíců let.
Vrstvy zkoumaných rumunských stalagmitů vykazovaly řadu extrémně chladných a nadměrně suchých obodbí v Evropě mezi 44 000 a 40 000 lety. Vědci srovnávali tyto paleoklimatické záznamy s archeologickými záznamy neandertálských artefaktů a našli souvislost mezi chladnými obdobími a nepřítomností neandertálských nástrojů.
To naznačuje, že populace neandertálců se během chladných období výrazně snížila.
Dr. Vasile Ersek je spoluautorem studie a přednášejícím v oboru fyzikální geografie na Northumbria University. Vysvětlil: „Neandertálci byli nejbližší lidským druhem a žili v Eurasii po dobu asi 350 000 let.
Nicméně před zhruba 40 000 lety – během poslední doby ledové a krátce po příchodu anatomicky moderních lidí do Evropy, neandrtálci vyhynuli.“ „Po mnoho let jsme přemýšleli nad tím, mohlo způsobit jejich zánik.“ pokračuje doktor Ersek.
„Byli snad vytlačeni příchodem moderních lidí nebo se na jejich vymření podílely i jiné faktory?
Naše studie naznačuje, že klilmatické změny hrály v extinci tohoto druhu nemalou roli.“ Vědci věří, že moderní lidé přežili tato studená období, protože byli pro změny klimatu lépe uzpůsobeni.