Nad nešťastnou Plzní duní dělostřelba. Již více než měsíc se snaží žoldáci německého vojevůdce Petra Arnošta II. Mansfelda (1580 – 1626) proniknout za hradby města. Pochází z této doby jedna zdejší záhada?
Mansfeldovy oddíly oblehly 19. září 1618 velké západočeské město na počátku českého stavovského povstání (1618 – 1620). Důvodem byla okolnost, že na rozdíl od vzbouřených evangelíků byla Plzeň obývána převážně katolíky.
Díky mohutným městským hradbám a odhodlání obránců se rebelům zpočátku nedařilo město obsadit. Avšak poté, co počátkem listopadu 1618 dorazila posila útočníků v podobě dělostřelců, byl osud města na soutoku čtyř řek zpečetěn.
Obléhatelé prorazili jednu ze zdí a vnikli do ulc. Mansfeld si pak na Plzeňanech vyžádal tučné „výpalné“ za nevyplenění domů a ušetření jejich životů…
Právě z té doby zřejmě pochází pověst, která se vztahuje k někdejšímu františkánskému klášteru, stojícímu dosud na jihovýchodě Plzně (dnes jeho objekty slouží k jiným církevním účelům – pozn. redakce).
Jaký příběh vypráví? Jednomu ze zdejších mnichů prý během ostřelování stavovskými oddíly urazila dělová koule hlavu! Od těch dob prý jeho bezhlavý přízrak v kutně bloudí církevním areálem.
Objevuje se prý zejména po poledni – nejčastěji u sakristie, projde ambitem a poté zmizí. Někdy byl také prý nešťastný duch spatřen i ve zdejší zahradě a na dalších místech bývalého kláštera.
Vychází pověst o něm ze skutečných paranormálních jevů, nebo jde o vymyšlenou báchorku?