Nedaleko Litoměřic stojí nádherný zámek Ploskovice. Jako letní rezidenci ji nechala vybudovat v první polovině 18. století Marie Františka Toskánská ze slavného italského rodu Medici.
Jeho zhotovení je připisováno slavnému architektovi té doby, Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi. Jak šel čas, střídali se na zámku různí urození i neurození držitelé a navštěvovali je jak císaři, tak i prezidenti.
Součástí krásného zámku je romantická zahrada, která se rozkládá na devíti hektarech. Jsou tu i jiné zajímavosti, jako umělé vodní jeskyně a kašny.
DUCH LOUPEŽNÉHO RYTÍŘE
Jak už to občas bývalo, ne všichni rytíři byli hodni svého názvu. Také v Ploskovicích jeden čas pobýval loupeživý rytíř, podivného charakteru. Muž neurvalého chování po celém kraji přepadal jak pocestné, tak jezdce a kočáry. Jednou v létě si vyčíhal kočár s bohatou hraběnkou.
Na zúžené cestě kočár přepadl a kočího shodil z kozlíku. Potom se vrhl na hraběnku v kočáře. Obral ji o drahé prsteny, zlatý náhrdelník i všechny peníze a dal se na útěk. Hraběnka za ním ještě stačila vyřknout kletbu:
„Bůh se ti za tvé činy odmění, tvá duše nikdy nenajde věčného klidu.“ A to se také stalo. Když loupeživý rytíř zemřel, tak jeho duch obchází po okolí zámku.
DUCH DALIBORA
Bylo to na konci 15. století, když zde byl držitelem boskovického panství Adam z Drahonic. Začal zde hospodařit ve vlastní režii a vyhlásil nové roboty. Proto v roce 1496 došlo na panství ke vzpouře.
Když nepomohly protesty, před tehdejší tvrzí se poddaní shlukli a dobyli ji. Adama byl raněn, ale lidé jej donutili, aby podepsal přípis, že je propouští z vrchnostenského poddanství. To potom nabídli rytíři Daliborovi z Kozojed. Ten se následně ujal celého ploskovického panství.
Ale když se Adam zotavil, předal případ na zemské hejtmanství. Soud posoudil Daliborův čin jako vzpouru a krádež pod nátlakem. Poté byl Dalibor zajat a uvězněn v nové věži na pražském hradě, dokonce jako její první vězeň.
Dodnes je proto ona věž nazývána Daliborka. Zda se zde opravdu naučil hrát na housle však není doloženo. Dne 13. března 1498 byl Dalibor odsouzen a nařízená poprava byla neprodleně vykonána. Hlava rytíře byla sťata mečem.
Ale duch rytíře Dalibora na svá boskovické nezapomněl a tak se prý na ploskovickém zámku alespoň jednou za rok objeví, aby se přesvědčil, jak se daří jeho lidu.
Proto je možné na boskovickém panství potkat dva duchy, ovšem s rozdílnou motivací následků svých činů.