Jaké je nejstarší město světa? Tak na tuto otázku zřejmě nikdo nezná definitivní odpověď. Ale dekádu nazpět slavil jeden z adeptů na titul nejstarší metropole ohromující výročí – 10 000 let od svého založení!
Skutečně může být dnešní palestinské město Jericho tak staré, nebo se archeologové zmýlili v odhadu?
Je den s magickým datem 10. 10. 2010 a na západním břehu řeky Jordán, severovýchodně od největšího izraelského města Jeruzaléma, probíhá oslava, jakou svět asi dosud nespatřil. Obyvatelé Jericha totiž oslavují 10 000 let od vzniku města!
Ale mají vůbec co slavit? Vždyť nikdo neví, kdo a kdy Jericho přesně založil. Odhad jeho staří pochází jen z provedených archeologických vykopávek. A ty odhalují neuvěřitelné skutečnosti! „Starobylé město Jericho je doslova starší než sama historie.
Vždyť ta se začala psát až ve 4. tisíciletí před Kristem se vznikem psaného jazyka. V té době už Jericho existovalo jako starobylé opevněné město zhruba 4000 let,“ upozorňuje reportér Ryan Jones v deníku Jerusalem Post.
SVĚDCI ZÁZRAKŮ?
Jericho by tak skutečně mohlo být svědkem některých biblických událostí – třeba zázračného dobytí města Izraelity.
Ti podle biblického podání při pouti z Egypta do Země zaslíbené obsazují Jericho, když se před jejich průvodem, nesoucím posvátnou archu úmluvy, doslova zhroutí městské hradby! Shodou okolností archeologové objevují známky toho, že někdy kolem roku 1550 př. n.
l. došlo k poničení města buď zemětřesením, nebo jeho dobytím. Může to být důkaz toho, že se některé události skutečně odehrály tak, jak je líčí biblické texty? Mnozí odborníci však upozorňují, že některé údaje se budou muset naopak přepsat.
Například právě stáří města. Archeologické výzkumy tu totiž v posledních desítkách let odkrývají stopy toho, že na místě bylo rozlehlé osídlení už 9000 let před Kristem! Je snad Jericho ještě o tisíc let starší, než jsme se původně tvrdilo?
Lenka Kabeláčová