Říká se, že věci, které hledáme, většinou čekají tam, kde by je nikdo nečekal. Může něco takového platit i o mystickém zdroji věčného života?
Bez ohledu na to, jestli mu říkáte fontána mládí nebo kámen mudrců, vás nejspíše překvapí, že vědci nyní tuto látku hledají v exkrementech.
Zatím ještě výzkum vědeckého týmu z anglického Norwishe nepokročil tak daleko, aby se pustil do zkoumání lidských výkalů. Vědci už ale přenesli část fekálních bakterií starších myší do těla těch mladších. A výsledek jejich počínání je překvapil.
Myši jako první objevitelé
Přestože směr, kterým se vědci vydali, může znít šíleně, tak má tým první výsledky. Mladším myším se po transplantaci bakterií výrazně zlepšila výkonost metabolismu a také mírně zdokonalily funkce mozku. „Zlepšila se například schopnost učení.
Důležité je také, že transplantace neměla žádný pozorovatelný negativní efekt,“ zdůraznil člen týmu David Vazour.
Dalším krokem pokusu bude opačný přenos. Pokud se ukáže, že fekální bakterie mladších myší dokáží zlepšit zdravotní stav těch starších, může být k hledání pramene mládí vykonán podivný, nicméně další krok vpřed.
Je pravda, že představa využití této metody na lidech může znít velmi odpudivě. Srovnáme-li ji ale s jinými více mystickými metodami, které měly přinést věčné mládí, není přenos fekálních bakterií tak hrozný.
Hraběnka Bathory se kvůli věčnému mládí prý koupala v krvi zavražděných mladých dívek. K využití síly pramene mládí je zase údajně nutné obětovat život jiné osoby. Jedna podivná transplantace už pak nezní tak hrozně, ne?