Nedaleko španělského města Zaragoza učinili archeologové působivý, avšak děsivý objev. Odhalili zde arabskou nekropoli, kde bylo ve více než čtyřech stech hrobkách pohřbeno okolo pěti tisíc lidí.
Pozůstatky několika tisíců lidí pochází podle prvních odhadů a testů z osmého až jedenáctého století, tedy právě z doby, kdy území dnešního Španělska ovládali arabští nájezdníci.
Zpět do rukou Evropanů se Španělsko dostalo až v závěru patnáctého století, a ozvěny islámského vlivu jsou tu cítit dodnes. Například věž kostela městečka Tauste, kde byla obří nekropole odhalena, původně sloužila jako muslimský minaret.
Jediný důkaz
Přesto až doposud neexistovaly žádné záznamy o tom, že by se v tomto regionu Arabové nějak více usadili a zabydleli. Měla zde být jen malá a nevýznamná sídla, která vydržela několik desetiletí.
Tomu však odporuje ona právě nalezená nekropole, jelikož takto rozměrná města mrtvých vznikala jen ve významnějších oblastech.
Proč se ale o výraznějším arabském osídlení tohoto regionu nedochovaly žádné záznamy? To nikdo netuší. „Ukazuje se, že muslimská kultura tu byla mnohem silnější, než jsme si mysleli. Objev nekropole pro nás byl skutečnou záhadou.
Dokazuje totiž, že zde Arabové museli žít celá staletí, což předtím nikdo netušil,“ uvedla archeoložka Eva Gimenez. Právě archeologové nyní na Tauste upřeli svou pozornost.
Chtějí zjistit, jak to skutečně s arabským osídlením tohoto regionu bylo a rozlousknout tak podzemní záhadu s téměř pěti tisíci mrtvými.