Tajemným národem jsou novozélandští Maorové. Původem polynéští ostrované mají nevšední zvyky, osobité náboženství i svérázný jazyk. Maorská řeč ve spojení s tancem a boží náklonností prý plodí specifické kouzlo, které s sebou nese recept na vítězství. Prostředníkem má být prastarý rituální tanec Haka.
Desítky napnutých nohou dopadají do orosené trávy. Zem pod nimi duní i kilometry daleko. Hlasitý bojovný ryk naléhavě přerušuje idylku okolní malebné přírody. A každé další slovo stimuluje atmosféru s údernou prosbou do nebes.
Zpěněná krev bratrů přitom pulzuje v rytmu svátečního okamžiku. To vše dokáže pouze tanec Haka. Neobyčejná podívaná je původně hromadný maorský tanec. Bývá také označován jako bojový tanec, protože jej bojovníci tančí před bitvou.
Unikátní akustické projevy tanečníků doprovází pokřik, gestikulace rukou, zlověstné podupávání, hlasitý křik, děsuplné grimasy či vyplazování jazyka. Významem tance bylo dodání odvahy tanečníkům a zastrašení nepřítele. Mění se v dnešní době jeho význam?
KDO OSVÍTIL STARÉHO VŮDCE KMENE?
Říká se, že autorem stěžejního textu rituálu Haka, známého jako Ka Mate, je někdejší maorský vůdce Te Rauparaha (1768–1849), který tuto rituální formuli dává dohromady zřejmě kolem roku 1820. V té době působí jako vůdce kmene Ngāti Toarangatira (Ngāti-Toa) náležícího do maorské konfederace Tainui.
Jeho kmen sídlí poblíž dnešního přístavu Kawhia v oblasti Waikato. V praxi existují různé druhy bojové Haky – Haka taparahi předváděná beze zbraní, nebo Peruperu se zbraněmi. V dnešní době se však jedná spíše o druh zábavy pro pozorovatele.
Tento tanec je v současnosti populární díky národnímu ragbyovému týmu All Blacks z Nového Zélandu, který jej pravidelně předvádí před začátkem každého mezinárodního klání.
Mezi jejich předzápasové rituály patří již od roku 1905. A svou účinnost zřejmě skutečně má! Nový Zéland totiž patří v rugby do absolutní světové špičky a v roce 2011 se dokonce novozélandský národní tým stává vítězem mistrovství světa.
TAJEMSTVÍ HRŮZYPLNÉHO KŘEPČENÍ
Jaké jsou však skutečné kořeny tohoto prazvláštního tance? To zřejmě nikdo přesně neví. Haka má dlouholetou tradici a dědí se z generace na generaci. Říká se, že tajemství a pravý význam tance zná jen pár vyvolených.
Ti ho však nesmí prozradit lidem mimo maorskou komunitu. Jak je ovšem vidět, ještě dnes má tanec Haka své opodstatnění a za sebou prokazatelné úspěchy. Skutečně magický tanec předků přivolává vítězství?
Rituál, při kterém vámi projede mráz, se má totiž konat s podporou starých maorských bohů v zádech!
Zdeněk Pospíšil