V dějinách světa se války vedly o ledacos. O dobývání území, o bohatství a moc, o nadvládu nad jinými národy apod. Ale byly i případy kuriózních příčin některých konfliktů. Mezi ně patří i bitva o vědro.
ŠARVÁTKY NA SEVERU ITÁLIE
Na severu Itálie ve středověku existovala řada samostatných městských států. Ty spolu vedly různé šarvátky, nejčastěji kvůli různým názorům ve vztahu buď k panovníkovi, nebo k papeži.
Tak například Boloňa stála za papežem Janem XXII., kdežto Modena podporovala Ludvíka IV. Až jednou tyto drobné šarvátky přerostly ve skutečnou bitvu.
Bitva u Zappolina v severní Itálii vypukla v listopadu roku 1325, kdy Boloňa vyhlásila Modeně válku. Předcházela jí řada různých oboustranných výpadů.
Boloňa do bitvy shromáždila na 32 tisíc mužů, ale modenským se jich podařilo postavit jen 7 tisíc. Zappolino, kde ke střetu došlo, patřilo k boloňskému území. V bitvě padlo celkem na 2000 vojáků, nakonec zvítězila modenská, lépe organizovaná armáda. A to po pouhých dvou hodinách boje.
I když v pozadí válečného konfliktu je politika, tak se traduje, že příčinou bitvy se stalo jedno obyčejné vědro na vodu od místní studny.
KURIÓZNÍ ZÁMINKA
Dodnes se na památku slavného vítězství uchovává originál dubového vědra v Modeně. A to v muzeu Camerino dei Confirmati na radnici. A jeho replika je také v modenské katedrále Duomo San Geminiano.
CO MĚLO BÝT PŘÍČINOU KRVAVÉ BITVY?
Mělo ji vyprovokovat ukradení onoho kbelíku od hlavní kašny v centru města. V noci do Boloni tajně proniklo několik modenských a vědro odnesli. Když se krádež zjistila, modenští se místním nehorázně vysmívali a odmítli vědro vrátit.
To ovšem Boloňu rozzuřilo k nepříčetnosti tak, že vytáhli do skutečné bitvy. Její výsledek již známe.
Tuto událost v první polovině 17. století popsal také italských básník Alessandro Tassoni ve svém díle Ukradený kbelík (La secchia rapit). A v 18. století tak rovněž učinil skladatel Antonio Salieri svou stejnojmennou operou. Vědro se stalo symbolem tohoto konfliktu a v Modeně jsou na něj hrdí dodnes.
A tak příčinou některých zbytečných válek může být i zhrzená ješitnost.