Vrch Šibeničník v Jesenickém kraji v lidovém podání připomíná, že právě zde stávala v dobách nevolnictví šibenice, tehdy často používaný exekuční nástroj na udržení moci pánů nad nevolníky.
Se soudy a rozsudky si také většinou nikdo nedělal těžkou hlavu a tak řada odsouzenců skončila na šibenici nevinně. O tom je i následující příběh.
PŘÍBĚH ODSOUZENÉ MLADÉ DÍVKY
Podle ústního podání byla kdysi v Jesenici odsouzena jakási prostá dívka k trestu smrti. Důvod rozsudku již není znám, ale dívka se prý zapřísahala, že je bez viny. Přesto byla katem s jeho pacholky vyvedena na vrch Šibeničník, aby zde byl vykonán ortel.
Ještě pod šibenicí prosila o milost a přísahala na svoji nevinu. Ale soudce na nic nedbal a dal pokyn k exekuci. Kat podtrhl žebřík, na kterém dívka stála, její tělo se zhouplo vzduchem.
BOŽÍ SOUD
Najednou se ozvalo prasknutí a oprátka se přetrhla. Dívka v tu chvíli seskočila na kámen kousek pod šibenicí. Přitom se do tohoto tvrdého kamene jako zázrakem obtisklo její chodidlo.
Davem lidí, který býval přítomný při těch událostech, projel neskonalý údiv a strach. Hned se začalo šířit přesvědčení, že jde o boží soud dokazující dívčinu nevinnu. A také se ozývalo reptání na nespravedlivý rozsudek – s požadavkem na osvobození dívky.
V této situaci si náhle nebyl ani soudce jistý, zda jde o náhodu, či skutečně projev božího soudu nad osudem dívky. Stopa v kameni byla jistě silným argumentem, proč raději zrušit původní rozsudek, a děvče omilostnil.
A tak prý tam někde na vrchu Šibeničník je možné dodnes nalézt a rozeznat otisk dívčina chodidla v kameni jako připomínku zázračného důkazu nevinny.