Existuje yetti? Zkazky a legendy o něm si obyvatelé Himalájí předávají už po celé generace. Tu a tam po něm zůstanou alespoň stopy ve sněhu. Někteří šťastlivci ho dokonce potkají. A v klášteře v nepálském městě Khumdžung je cosi, co má být jeho skalp.
Belgický vědec Bernard Heuvelmans, zakladatel kryptozoologie, si s nedostatkem důkazů o existenci yettiho hlavu neláme. „Paleontologie obřích primátů je nevelká, tak bych mu dal jméno Dianthropoides nivalis, neboli ‚strašný sněžný hominid‘“.
Svědectví popírá DNA
V roce 2017 vědci analyzují vzorky z muzeí, soukromých sbírek a různých klášterů, které měly údajně patřit sněžnému muži. Výsledek? Podle DNA šlo o obyčejného medvěda – což je pořád stvoření, které není radno potkat.
Ale co svědectví těch, kdo yettiho viděli?
Jedním z nich je i řecký geolog N. A. Tombazi, který sněžného muže zahlédl během britské expedice v roce 1925. „Není pochyb o tom, že postava měla siluetu přesně jako člověk, kráčela vzpřímeně,“ vypráví.
Když místo výskytu dvounožce prozkoumá, najde tu stopy bosých nohou a pěti prsty, které „nemají žádnou podobnost s jakýmkoliv myslitelným čtyřnožcem“.
Focení se nezdaří
Další svědectví pochází z roku 1991, kdy sněžného muže uviděl i ruský vědec Arkadij Tishkov. Popisuje ho takto:
„vztyčený, postoj dvounožce, tmavě hnědá barva, kuželovitá hlava, žádný viditelný krk, dlouhé přední končetiny a krátké, trochu ohnuté zadní nohy“.
Nejdřív si myslí, že je to opice, a přikrčený se snaží dostat blíž. Vytáhne fotoaparát a chce stvoření vyfotit, ale v tu chvíli se záhadná bytost otočí, pud sebezáchovy přemůže zvědavost a výzkumník rychle bere nohy na ramena.
K prokázání existence yettiho ale očitá svědectví nestačí, jsou třeba hmatatelné důkazy, a tak sněžný muž stále patří jen do pohádek místních.