V obci Podbřezí na Rychnovskuje v lesním porostu ukrytý malebný židovský hřbitov. Nejen, že se nachází na břehu Zlatého potoka, podle pověsti by zde měl být ukrytý i zlatý poklad!
Hřbitov má rozlohu cca 700 metrů čtverečních a nachází se nedaleko zámku Skalka, který uhranul spisovatele Aloise Jiráska natolik, že se stal dějištěm jeho rozsáhlého románu Temno. Ale pojďme zpátky po lesní pěšině k židovskému hřbitovu…
Hebrejština u Zlatého potoka
Najdete zde stovku náhrobních kamenů s hebrejskými nápisy, přičemž nejstarší pochází z roku 1725 a je dedikován jistému Lipmanovi, synu Ješaji. Poslední náhrobní kámen byl na pohřebiště přidán v roce 1906 a nese jméno Samuela Kische.
Židovský hřbitov v Podbřezí má výrazný genius loci umocněný vzrostlým lesem a protékajícím Zlatým potokem. Právě ze Zlatého potoka, jak název napovídá, mělo být podle legend v minulosti získáváno zlato metodou rýžování.
Lakomství až za hrob
S areálem hřbitova je spojena pověst o jistém Löwim, který za života nashromáždil značné bohatství. Po jeho smrti se však žádné peníze nenašly. Lidé usoudili, že je Löwi někam ukryl.
A kam jinam, než někde v okolí hřbitova, aby to k nim měl ze záhrobí jen pár kroků?! Traduje se, že na hřbitově straší a noc prosvětlují odlesky zlatých mincí horečně přepočítávaných chorobným lakomcem, na jehož harpagonství byla i smrt krátká.
Kdo by si však chvíli postál na hřbitově za měsíční noci, mohl by se kochat množstvím odlesků, které generuje proudící voda Zlatého potoka. Zlata je na židovském hřbitově v Podbřezí dostatek, pro mrtvé i živé.