Pod všeobecně známými a hojně navštěvovanými Adršpašsko – teplickými skalami se nachází, přírodou dobře utajený, největší podzemní prostor v Evropě. Dostal jméno po starořeckém bohu moří. Proč asi?
Zatopené podzemí
Rozsáhlý systém dlouhý dvacet sedm kilometrů byl objeven až ve 21. století. Otázkou je, kdy bude tento komplex pískovcových propastí, vodních bazénů, podzemních potoků detailně prozkoumán a zda jej, či alespoň jeho část, někdy uvidí oči běžného návštěvníka.
Labyrint Poseidon je plný čisté, křišťálové vody, která vystupuje na povrch artézskými prameny. Voda je to jediné, co můžeme z labyrintu Poseidon nyní „ochutnat“, a dokonce s doporučením ministerstva zdravotnictví.
Ostatně, již v 80. letech minulého století získala voda z oblasti Adršpašsko – teplických skal statut kojenecké vody.
Labyrint podzemních pseudokrasových pískovcových jeskyní není veřejně přístupný. Mezi speleology vyvolalo objevení Poseidonu řadu diskuzí, které se zejména týkají uznání tohoto podzemního prostoru jako regulérního jeskynního systému.
Pohádková pískovna
Ačkoli je návštěvník skalního města ochuzen o pohled na podzemní jezera labyrintu Poseidon, může se pokochat čistou vodou v kombinaci s okolními pískovcovými útvary alespoň v rámci návštěvy zatopené pískovny Adršpach, údajně jedné z nejkrásnějších lokalit tohoto typu v ČR.
V této výjimečné lokaci se natáčela řada úspěšných a oblíbených pohádek: Princ a večernice, Třetí princ a dalších.
Utajený labyrint Poseidon, po jehož „stropě“ šlapou mnohdy nic netušící návštěvníci Adršpašsko – teplických skal, si na filmové štáby určitě ještě nějakou dobu počká.