Stylizovaný symbol srdce v různých podobách je v dnešní době zcela jasným a snadno interpretovatelným znamením lásky. K podobě skutečného srdce má přitom daleko. Jak se tedy dnes už tolik běžné srdce stalo grafickým vyjádřením něžných citů?
Původ symbolu toho vlastně s vnitřním orgánem bijícím v našem hrudním koši nemá mnoho společného. Pro naše prapředky bylo sice srdce tajemným sídlem ducha a síly, na lásku se však v té době až tolik nemyslelo.
Možná vás proto překvapí, že symbol srdce vlastně vzešel z tvaru stylizovaných fíkových či břečťanových listů. Ty jsou již od 2. tisíciletí př. n. l. spojovány v antickém Řecku s nehynoucí láskou.
SRDCE JAKO ŠIŠKA?
V dobovém umění se tyto listy zobrazují v nepřirozené červené barvě, která je spjata s milostnými city. A takový správně natočený červený list už nemá daleko k podobě dnes běžně známého symbolu.
Cestu symbolu ke spojení se skutečným tlukoucím orgánem a jeho definitivní obrazovou podobu pak dokonali evropští autoři rozněžnělé rytířské literatury ve 12. století.
Zajímavé je, že coby symbol zobrazující lidské srdce, myšleno orgán, se srdce začalo ujímat teprve od 13. století. Do té doby se tento orgán zástupně zobrazoval jako pyramida nebo šiška.