Příběhy z objevování Nového světa jsou často i dodnes obestřeny záhadami. Jedním takovým je příběh o poslední plavbě Johna Cabota. Nikdo totiž neví, co se s ním stalo. A rozhodnutí jedné anglické historičky z naší doby ještě víc rozvířilo zájem o jeho osud.
V květnu 1498 vyplul John Cabot, Ital ve službách anglické koruny, s pěti loděmi přes Atlantský oceán do Ameriky. Šlo o jeho třetí plavbu do Nového světa. První skončila v roce 1496 neúspěchem, při druhém pokusu o rok dříve přistál u ostrova
Newfoundland a podobně jako Kolumbus se domníval, že doplul do Indie.
Z POSLEDNÍ PLAVBY SE NIKDY NEVRÁTIL
Po návratu byl přijat s velkými poctami a v únoru 1498 dostal královský patent na další plavbu. Chtěl sledovat pobřeží směrem na jih a doplout do Kathaje, kterou popisoval Marco Polo, a k Ostrovům koření.
Jedna z jeho lodí se však brzy po vyplutí musela vrátit do Anglie. O osudu zbylých čtyř a celé Cabotovy posádky není nic známo. Předpokládá se, že všichni zahynuli na moři.
Existují však záznamy o tom, že jeden člen Cabotovy výpravy jménem Lancelot Thirkill v roce 1501 žil v Londýně. Není však známo, jestli byl členem posádky první navrátivší se lodi.
HISTORIČKA ÚDAJNĚ MĚLA O JEHO PLAVBĚ INFORMACE
Anglická historička Alwyn Ruddocková podle svých slov v 90. letech shromáždila důkazy, že Caboto se během dvou let dostal až do Karibiku a výprava se v roce 1500 vrátila do Anglie, ale své záznamy nikde nepublikovala a nařídila je před svou smrtí spálit.
Co mohla vědět tak podivného, že se rozhodla to před světem utajit?
Cabotovy výpravy se účastnilo několik italských mnichů vedených Giovanni Antoniem de Carbonariisem. Podle Ruddockové zůstali na ostrově Newfoundland, kde založili křesťanskou misii.
Šlo by tak o první křesťanské osídlení v Americe, a pokud jejich misie zahrnovala i kostel, jednalo by se o jediný středověký křesťanský kostel na Newfoundlandu. Aspoň jeho trosky se však nikdy nepodařilo nalézt.
Dozvíme se někdy, jestli se Cabot doopravdy do Nového světa dostal?