V nedávné době se vědci zaměřili na možnost, že za zánikem dávných civilizacích mohly stát smrtící epidemie, konkrétně se jedná o Římskou říši.
Říká se, že všechny cesty vedou do Říma, svého času se skutečně jednalo o centrum civilizovaného světa, mířili do něj téměř všichni, alespoň jednou za život.
Způsobila konec malárie?
Na počátku 20. století přišel britský historik William H. S. Jones s myšlenkou, že v letech kolem 200 př. n. l. Itálii zasáhla malárie, která se následně stala epidemií, jež oslabila sílu celé říše.
Jakoby nestačilo, že se říše musela potýkat s nájezdy barbarů, je zcela logické, že se probíhající epidemii mohla jen stěží bránit. Akademikova teorie stojí na unikátním archeologickém nálezu v severoitalském Lignanu, kde se objevil rozsáhlý dětský hřbitov.
Podle vědců stojí za smrtí tak velkého počtu děti najednou právě tragická epidemie.
I NASA se zapojila
S podobnou myšlenkou přišla před šesti lety NASA, které podobné téma úplně nepřísluší. Vyjmenovala však několik bodů, které mohou ovlivnit i naši budoucnost.
Vědecký tým sestavil pět základních bodů, jež dovedly rozvinuté civilizace k pádu a mohou být velkou hrozbou i pro naši společnost, jedná se o již zmíněné aspekty, a sice o populaci, vodu, klima, zemědělství a energii.