Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká.
V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají?
Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze trvalo oproti tomu „pouhých“ 20 let. Gaudí zanechal svým následovníkům podrobné plány a sám dnes na průběh prací dohlíží z krypty pod chrámem, kde je pohřbený.
V jeho náčrtech byste marně hledali pravý úhel, naopak ho fascinovala příroda, proto se přírodní cestou ubírá i jedna ze symbolik celé stavby. Podpůrné vnitřní sloupy připomínají obří stromy, a prostor tak působí dojmem mystického lesa.
Na sloupy pak umístil i vodní a suchozemskou želvu, coby znamení rovnováhy mezi souší a mořem.
Na návštěvníky shlíží tváře mrtvých
Nejvíc ze všeho je Sagrada Família zasvěcená Bohu. Původně plánovaná trojice fasád měla znázorňovat Zrození, Umučení a Zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jenže dosud nejsou všechny dodělané.
Zcela hotové je Zrození, jehož součástí jsou tři portály – Portál naděje, Portál milosrdenství a Portál víry.
Někoho možná zamrazí při vědomí skutečnosti, že tváře na Portálu milosrdenství jsou vytesány podle posmrtných masek zesnulých obyvatel Barcelony a stavitelů chrámu. Tímto způsobem se Gaudí rozhodl uctít jejich památku. Dopřál tak jejich duším klid, nebo zde kvůli tomu zůstávají připoutány?
Tajemné sudoku
Křesťanskou symboliku čteme také v 18 věžích chrámu, které se liší velikostí. Největší a nejvýznamnější z nich představuje Ježíše, dále zde pomyslně stojí Panna Marie, čtyři evangelisté a 12 apoštolů.
Gaudí zároveň tvrdil, že žádný lidský výtvor by neměl převyšovat dílo Boží. Proto má být Sagrada Família po svém zkompletování v nejvyšším bodě (170 metrů) přesně o metr nižší než Montjuic, největší barcelonský kopec.
Opravdovou záhadu pak představuje magická tabulka umístěná na fasádě Umučení. V 16 čtvercích je na ní vyryto 16 čísel, která v součtu vertikálně, horizontálně i příčně vždy dají dohromady stejný výsledek – 33, což je zároveň Ježíšův věk v době ukřižování.
Jaký je význam tabulky? Jde pouze o matematické hrátky? Lze v tom vidět i zednářskou symboliku? Třicátá třetí úroveň je nejvyšší, jaké mohou svobodní zednáři dosáhnout. A Gaudí měl mezi nimi několik blízkých přátel.
Chtěl tím tedy naznačit svoji spřízněnost s tajným spolkem, nebo se v magické tabulce pravdy dodnes nikdo nedopočítal?