V obci Lahošť u Duchcova na Teplicku byl v roce 1882 učiněn jeden z historicky nejcennějších objevů pokladu z dob Keltů na našem území. Nález tvoří úctyhodných 2000 typicky keltských bronzových ozdob a šperků.
Jedná se o vlasové spony, brože, náramky a prsteny.
Předměty byly nalezeny zcela náhodně při hledání léčivého minerálního pramene s názvem Obří pramen, který zmizel po tragickém provalení vody do uhelného dolu Dörringer v roce 1879. Ve skalní trhlině vřídla byl při tehdejším pátrání po léčivé vodě nalezen převrácený kotel s obrovským množstvím bronzových výrobků.
Ty zde podle archeologů někdo ukryl už přibližně ve 4. století před naším letopočtem. Již v době uložení duchcovského pokladu měly předměty značnou hodnotu, dnes je cena pokladu nevyčíslitelná.
Odborníci se domnívají, že kotel s bronzovými ozdobami byl obětním darem, který měl zabezpečit udržení léčivé síly pramene. V současné době je duchcovský poklad rozdělen do několika muzeí po České republice. Jeho největší část je k vidění v Teplicích.
CO NÁM ZEMĚ JEŠTĚ TAJÍ?
Jak je vidět, k nalezení velkého pokladu je někdy daleko více potřeba pořádné dávky štěstí než nějaké mapy.
Dnes už archeologové nepochybují o tom, že všechny tři poklady, které jsme vám představili, se svým významem řadí mezi celoevropsky nejdůležitější nálezy z dob Keltů. Kolik takových se ještě na našem území může skrývat a kdy přijde čas jejich objevení? Jak nám ukázal podmokelský poklad, může to být s každým příštím deštěm…